Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Úterý–Neděle 9.00–17.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Jednodenní výlety

Den pro požitkáře

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou – Muzeum nové generace, prohlídka Po stopách Santiniho nebo Za zdmi kláštera, zámecká kavárna
Vhodné pro: kohokoliv
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: pěšky
Časová náročnost: 4 hodiny

Dronový pohled na zámek a Zelenou horu - můj den na zámku

Jedno z nejkreativnějších muzeí ve střední Evropě  – Muzeum nové generace určitě stojí za návštěvu. Kromě multimediální interaktivní projekce, zažijete příjemnou procházku v zrekonstruovaném podkroví zámku, kde se muzeum také nachází.  Svět cisterciáků i baroka může být velká zábava, když je zobrazen animovanými příběhy a hrou světel, hudby a stínů :). Příjemných překvapením bude i obchůdek s dárečky vedle kavárny.

Prohlídka Po stopách Santiniho je promyšlená cesta areálem zámku s průvodcem za geniální architekturou známého stavitele Jana Blažeje Santini-Aichela. Skoro každé město má své významné umělce a Žďár nad Sázavou a jeho okolí se může pochlubit právě Santiniho díly. Navštívíte tak nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s tímto výjimečným architektem. Dopřejte si příjemnou procházku a vizuální zážitek. Santiniho příběh nás nepřestává překvapovat a inspirovat!

Po tolika zážitcích jste dostali chuť na svařené víno, domácí limonádu a nebo zázvorový čaj? O vaše chutě se postará sympatický tým naší zámecké kavárny. Na zdraví a dobrou chuť!

Aby jste si vychutnali nabídku našeho zámku opravdu plnými doušky, možná by stálo zato přijet na Vysočinu a prožít nezapomenutelný a dobrodružný příběh na Zámku ve Žďáru po celý den.

Kavárna

Zámek a TOP z nejbližšího okolí pěšky

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Naučná stezka kolem Zelené hory, rekreační areál Pilák
Vhodné pro: kohokoliv
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: pěšky
Časová náročnost: jeden den
Délka trasy: cca 5 km

Letecký snímek - Zámek Žďár nad Sázavou

Pokud milujete výlety za historickými památkami, které můžete spojit s procházkou do přírody a v létě i relaxací u vody, potom je pro vás tento tip na výlet na jeden den naprosto ideální.

Zámek Žďár nad Sázavou

Ať už přijíždíte autem nebo na kole, místo pro váš dopravní prostředek se na zámku (bývalém cisterciáckém klášteře) nebo v jeho blízkém okolí vždycky najde. Pokud míjíte nádherný barokní kamenný most inspirovaný výzdobou Karlova mostu v Praze, vězte, že jste na místě.

Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry, na toaletu, do šatny, či si rovnou zvolíte, kterým zdejším zážitkem poznávání zámku odstartujete.

Doporučujeme začít oblíbeným Muzeem nové generace – multimediálním muzeem, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem. Potom už můžete vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce.

Živá historie

Zámek není historickým skanzenem, ale velmi živým místem, o čemž svědčí sídlo zámecké školy, která se v dnešní budově nachází už od roku 1801. Svoje zázemí zde má od roku 1886 také sbor dobrovolných hasičů. Jeho velkou podporovatelkou byla také hraběnka Clam – Gallasová, tehdejší majitelka zámku a babička nynějšího majitele Constantina Kinského. Sboru věnovala i první Hydrofon – koněspřežnou stříkačku, kterou můžete v akci spatřit na některých zámeckých akcích.

Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na další výlet nebo doporučují dobrou restauraci.

Pokud už přišla chvíle vašeho oběda, můžete v letních měsících doplnit energii lehčím občerstvením přímo na zámecké terase. Pokud raději zvolíte větší výběr, můžete zamířit k nedalekému Tálskému mlýnu u Pilské nádrže, restaurace s moderní gastronomií (cca 20 minut pěšky, 3 minuty autem), do restaurace Táferna, která se nachází hned naproti zámku a nabízí menu klasických českých hospod (cca 2 minuty pěšky), do některé z restaurací přímo v centru města (cca 3 minuty autem) nebo přímo k Pilské nádrži (cca 15 minut pěšky, 2 minuty autem), kde je ve stánku s občerstvením připravena každý den nabídka asi 3 teplých jídel. Pokud ještě chvíli vydržíte, naše cesta vás k Tálskému mlýnu a na Pilák zavede asi za 2 hodinky.

časová náročnost: všechny prohlídkové okruhy vč. Muzea nové generace cca 3 hodiny

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Věřte, že váš první pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdicovitý půdorys, dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní – ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Naučná stezka kolem Zelené hory

Pokud jste si již naplno užili vyhlídku na zámecký areál i na moderní zástavbu města Žďár nad Sázavou, seběhněte opět z kopce dolů a zatočte k naučné stezce, která vede kolem Konventního rybníku. Na Zelené hoře nenajdete toalety ani občerstvení, proto v této chvíli doporučujeme opět využít přívětivého zámeckého zázemí.

Příjemná procházka kolem rybníku měří asi 1,5 km a zvládnete ji i s kočárkem nebo odrážedlem. Po cestě vás uchvátí nádherné výhledy na zámecký areál s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, bývalé klášterní hospodářské budovy a samozřejmě také na poutní kostel na Zelené hoře. Rozhodně se zde nebudete cítit jako ve městě. Stezka vede po dřevěných lávkách klidným lesem a přírodní památkou Louky u Černého lesa s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Cestou se dozvíte spoustu zajímavých informací z naučných tabulí.

Po příchodu k silnici I. třídy přejdeme na chodník a červená turistická značka nás odsud po 650 m zavede až do rekreačního areálu Pilák.

časová náročnost: cca 30 minut

Rekreační areál Pilák

Právě se před námi rozprostřelo rozlehlé parkoviště u moderního rekreačního areálu Pilská nádrž. Teď už jen stačí vytáhnout deku a užít si příjemné koupání a odpočinek. Pokud jste spíše sportovní duše nebo s sebou máte neposedné děti, využijte některou z mnoha atrakcí a zábavných prvků, které areál nabízí. Najdete zde multifunkční hřiště pro děti i dospělé, fitpark, les na honěnou, lanovou dráhu, minigolf, půjčovnu sportovních potřeb – pálek, loděk, šlapadel a dalšího sportovního zařízení včetně inline bruslí, kol nebo koloběžek které využijete třeba na přilehlé asfaltové cyklostezce mířící do Polničky nebo do centra města.

Na Piláku se můžete rychle a dosyta občerstvit. Hned pod hrází Pilské nádrže najdete také slibovanou restauraci Tálský mlýn, kolem které vede i naše zpáteční cesta k zámku. Asi 10 minut se budeme držet na dálkové cyklotrase Eurovelo 4. Rozhodně se zastavte a zadívejte se do mohutné koruny lípy malolisté, která roste kousek od Pilské nádrže u areálu firmy Tokoz, a jejíž kmen měří přes 800 cm. Po chvíli už odbočíme na žlutou turistickou trasu vlevo, která nás dovede opět ke žďárskému zámku.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše - pohled z 2. nádvoří
Muzeum nové generace - druhé patro s modelem Zelené hory
Pohled na Zelenou horu z ambitu - foto Aleš Jungmann
Rekreační areál Pilák - občerstvení
Prelatura - freskový strop
Detail klenby

Za sklářstvím až k moři Vysočiny

Zastavení: Sklárna Karlov, Velké Dářko, Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora
Vhodné pro: milovníky historie, řemesel a přírody
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: auto
Časová náročnost: jeden den
Délka trasy: cca 12 km

Velké Dářko

 

Sklárna Karlov

Ze zámeckého parkoviště teď zamíříme za neobyčejným zážitkem do 7 km vzdálené sklárny Jaroslav Svoboda AGS v nedalekém Karlově. Pokud jste dnes ještě neměli prostor na oběd, můžete navštívit Restauraci Karlov, která se nachází přímo u hlavní silnice. V jídelním lístku najdete týdenní menu i klasickou nabídku. Rodiny s dětmi ocení příjemný vnitřní dětský koutek i venkovní hřiště. Asi 400 m od restaurace se nachází náš cíl – soukromá sklárna založená v roce 1990, která navazuje na tradici sklářství Žďárských vrchů a zabývá se výrobou tvarovaného hutnického skla.

V pracovní dny od 6 do 13 hodin vás zde bude čekat otevřená náruč zdejších zaměstnanců, sklářů – srdcařů, ze kterých na první pohled ucítíte lásku k jejich řemeslu.

Nejprve projdete nedávno zbudovanou uměleckou galerií (otevřena ve všední den od 8 do 15 h, v sobotu od 9 do 14 h), ze které vám bude doslova přecházet zrak. Velká prodejní galerie je plná výrobků nejrůznějšího uměleckého zpracování, barev, tvarů i velikostí. Skvostem této místnosti je také původní sklářská pec. Hned vzápětí se dostaneme spolu s průvodcem přímo do sklářské hutě, kde můžete obdivovat sklářské mistry přímo při jejich práci. Pokud je vás víc než 8, objednejte se předem. Pro kreativní duše je zde připravena také dílna malování na sklo. S pomocí připravených šablon si můžete vytvořit milou vzpomínku na návštěvu tohoto místa.

Velké Dářko

Z Karlova je to k Velkému Dářku, co by kamenem dohodil. Pokud máte chuť na pěší procházku spojenou s koupáním, přejděte hlavní silnici a po kilometru dorazíte až k nádherným písečným plážím, které jsou skryté v lesích. Pokud budete bloudit, poptejte se na cestu místních, malé pláže vykrojené do lesa vodou jsou totiž jejich oblíbeným místem. V létě zde díky malé hloubce potkáte spoustu rodin s dětmi a na písečné hrady narazíte doslova na každém kroku. Hlavní pláž se nachází ještě o kilometr dál na druhém břehu „Moře Vysočiny“.

Na toto nejfrekventovanější místo pro rekreaci se dostanete také autem – jeďte směrem na Škrdlovice a před benzinovou pumpou odbočte vpravo. Nekonečná vodní plocha, sportovní vyžití, možnost ubytování ve dvou kempech, několik občerstvovacích zařízení, lyžařské běžecké stopy nebo letní večery se živou hudbou – to jsou hlavní důvody, proč sem míří tisíce lidí v průběhu celého roku. Téměř stoprocentní záruka, že zde bude foukat vítr, je důvodem, proč je Velké Dářko centrem pro milovníky windsurfingu, jachtingu nebo kitesurfingu. Dářko má svoje kouzlo během všech ročních období a velkou výhodou je, že je zde celoročně „otevřeno“ 😊.

Náš tip: Pokud je všední den a vy chcete vidět skláře při jejich práci, doporučujeme začít sklárnou na Karlově. Poté pokračujte na Velké Dářko a zámek se Zelenou horou si nechte na konec.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

Za zážitky ve Žďáře za deště

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Modelové království, Relaxační centrum
Vhodné pro: kohokoliv
Časová náročnost: 1 den
Doporučený věk dětí: všechny věkové kategorie

Zámecká terasa pod Zelenou horou - vstup na recepci

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora
Náš jednodenní výlet začneme v Zámku Žďár, kde můžete zdarma zaparkovat svoje auto. V rozsáhlém areálu najdete zábavu na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Pokud by zrovna počasí dovolilo, můžete zajít na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Stejně jako poutníci po stovky let, i vy jistě oceníte krátkou okružní procházku kruhovým ambitem, ze kterého vedou troje dveře. Z každých se vám ukáže jiná vyhlídka na okolní krajinu. Přímo v kostele si pak zakoupíte vstupenky na komentovanou prohlídku tohoto architektonického skvostu.

Pohled na Zelenou horu z ambitu - foto Aleš Jungmann

Putování za Santinim a na statek rodu Mitrovských

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Eden Bystřice nad Pernštejnem
Vhodné pro: kohokoliv
Časová náročnost: 1 den/2 dny (dle toho, zda navštívíme vše ve Žďáře)
Doporučený věk dětí: všechny věkové kategorie

Muzeum nové generace - druhé patro s modelem Zelené hory

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora
Výlet začneme v bývalém cisterciáckém klášteře (dnes zámek) ve Žďáře nad Sázavou. V blízkosti je parkoviště bez poplatku. V rozsáhlém areálu zámku najdeme zámeckou kavárnu, obchůdek se suvenýry, který nabízí spoustu regionálních výrobků a zámecké informační centrum. Na recepci si můžete zakoupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Dále je možno koupit vstupenku na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup zvlášť do Barokní galerie a zvlášť na prohlídku. Zámek nabízí několik druhů ubytování (možnost se snídaní v zámecké kavárně). Ze zámku je pěší procházka přes hráz rybníka ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Ze shora uvidíme nádherný výhled na celý zámecký areál a Konventský rybník. Vstupenku na komentovanou prohlídku kostela zakoupíte na místě. Na jídlo lze zajít do restaurace Táferna, která se nachází v blízkosti areálu zámku nebo do nedalekého nově otevřeného Tálského mlýna (10 minut pěšky), příp. si autem můžeme popojet do centra města, kde jsou k dispozici další restaurace (např. restaurace Na Farských).

Bystřice nad Pernštejnem
Centrum Eden Dalším cílem našeho výletu je město Bystřice nad Pernštejnem. Vydáme se ze Žďáru nad Sázavou po silnici I.třídy (č.19) směr Nové Město na Moravě/Bystřice nad Pernštejnem. Křižovatku u Penny Marketu projedeme rovně směr Štěpánov nad Svratkou. Na další křižovatce odbočíme doprava směr Dolní Rožínka a budeme se držet cedulí Centrum Eden/vlakové nádraží. U Edenu je parkoviště bez poplatku. V Centru Eden můžete navštívit Panský dům, pivovar, horáckou vesnici, farmu, jízdárnu nebo Eko farmu. Během roku se zde pořádají různé akce (Dožínky, Slavnosti brambor, Velikonoce, Vánoce atd.). Za Edenem doporučuji s dětmi navštívit Pohádkovou alej s pohádkovými postavičkami a různými prolézačkami. Na konci aleje najdeme nově postavený Bystřický park miniatur hradů, kostelů a jiných památek v okolí řeky Svratky a také sochu Zubra od Michala Olšiaka. Na jídlo si můžete zajít do Café ohrada, které se nachází naproti centru Eden. Z restaurací pak mohu doporučit restauraci Harenda.

Centrum Eden Bystřice nad Pernštejnem

Rozhlédněte se do Žďárských vrchů

Zastavení: Krátká, Samotín, Dráteničky, Blatiny, Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora
Délka trasy: 18 km autem + 6 km pěšky
Vhodné pro: milovníky výletů za historickými památkami, které lze spojit s procházkou do přírody
Časová náročnost: 1 den
Doporučený věk dětí: od 3 let, možno projít s kočárkem

Zámecké III. nádvoří s kašnou

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Věřte, že váš první pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdiovitý půdorys , dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní- ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Vesnická památková rezervace Krátká
Pokud jste si už všeho, co zámek a jeho okolí nabízí, užili dosyta, sedněte do auta a vyrazte směr vesnická památková rezervace Krátká u Sněžného. Už cesta na místo dlouhá 18 km nabídne krásné vyhlídky do přírody Žďárských vrchů. Po cestě se můžete zastavit v některé z restaurací v malebných vesničkách – doporučujeme třeba Penzion Klokočí na Kadově s širokou nabídkou kvalitních jídel a dětským hřištěm. Pokud chcete zažít naprostou klasiku, rozhodně si nenechejte ujít kadovskou Hospodu U Janečků. V rodinné hospůdce, která patří k nejstarším domům na Kadově (byla postavena už kolem roku 1650), můžete ochutnat výbornou domácí kuchyni. Navíc se zde dodnes vaří místní specialita – Kadovánek – bylinný likér, který navazuje na legendární Samotínský vánek. To byl oblíbený bylinný šnaps, který vyráběl hostinský Emil Tlustoš v nedalekém Samotíně, kam se dnes také podíváme. V Krátké můžete zaparkovat třeba v blízkosti Kaple sv. Cyrila a Metoděje. Hned za kapličkou stojí dům čp. 2, ze kterého se v červnu 2020 stane návštěvnické centrum – Dům přírody Žďárské vrchy ve správě obecně prospěšné společnosti Chaloupky. Díky moderním technologiím si zde budete moci prohlédnout, jak se Žďárské vrchy měnily během tisíciletí. Připravuje se také vnitřní i vnější interaktivní expozice.

Krátká – Samotín
Projděte malebnou vesničkou Krátká s mnoha roubenými usedlostmi a návesním rybníkem a zamiřte po asfaltové, ale málo frekventované silničce značené jako cyklotrasa č. 4340, směrem k obci Samotín. Všechny zdejší obce zakládané na počátku 18. století v souvislosti s rozvojem mnoha železářských hutí v okolí, vás uchvátí svými krásnými rozptýlenými staveními. Nad obcí Samotín mineme pomník věnovaný partyzánskému oddílu „Záře“, který v této oblasti působil v letech 1944 – 1945. Po pár stech metrech procházíme kolem domu čp. 13, kde stávala již zmíněná slavná Samotínská hospoda, která zanikla se smrtí svého hostinského v roce 1988. Z původního stavení zbyly pouze základy a byl zde vystavěn nový dům. Právě zde a v okolní přírodě se natáčela oblíbená pohádka Obušku, z pytle ven!. Po chvilce míjíme občerstvení u Kolouška, malebnou hospůdku s příjemným venkovním i vnitřním posezením uprostřed přírody, pár set metrů od skály Dráteničky. Rychlé „okénkové“ občerstvení s dětským hřištěm nabízí výběr z polévek, teplých jídel a nápojů. Otevřeno je celoročně, proto sem míří spousta cyklistů, pěších turistů, běžkařů i horolezců.

Drátenická skála – Blatiny
Po cestě k přírodní památce Drátenická skála si užívejte nádhernou vyhlídku přes údolí na protější kopce. Projdeme kolem kamenného Monumentu Radka Jaroše, slavného horolezce a místního rodáka, který právě na Drátníku vylezl Radek Jaroš svou první cestu s horolezci. Drátenická skála (Dráteničky či Drátník) vysoká 775 m je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů ve Žďárských vrších. Pokud jste milovník horolezectví, najdete zde asi 16 míst vhodných pro lezení s cestami různé náročnosti. Z Drátníku zamíříme do obce Blatiny a vrátíme se opět na cyklotrasu č. 4340. Opět míjíme krásné roubené domky a u domu čp. 15 sejde z cyklotrasy a zamíříme vpravo na asfaltovou silničku, která nás asi po jednom kilometru zavede opět ke kapličce ve vesnici Krátká. Náš tip: Pokud chcete ochutnat místní specialitu Medové perníčky z Vysočiny, zamiřte ještě o 2 km dál do vedlejší obce Sněžné. Medové perníčky byly oceněny certifikátem Vysočina – regionální produkt. 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, foto Michal Mašek
Sláva naŽďár výletu - Blatiny - Tipy na jednodenní výlety do Žďárských vrchů