Zámek Žďár

Mezinárodní konference „Preparing the Future of our Heritage: Sharing Site Management Tools and Experiences“

12.9.2016 12.9. - 14.9.
  • Workshop
Francouzská organizace pro ochranu památek Réseau des Grands Sites de France v rámci svých mezinárodních vzdělávacích a výměnných programů a ve spolupráci se Zámkem Žďár nad Sázavou pořádá v České republice mezinárodní seminář pro zástupce správy středoevropských a východoevropských památek.

Seminář nesoucí název „Preparing the Future of our Heritage: Sharing Site Management Tools and Experiences“, se bude konat od 12. do 14. září 2016 a bude se skládat ze dvou částí: první dva dny budou věnovány workshopům a poslední pak exkurzím do terénu. Akce počítá s 25 – 30 účastníky a bude probíhat v angličtině.

Seminář organizuje francouzská organizace památkové péče Réseau des Grands Sites de France a Zámek Žďár nad Sázavou ve spolupráci s francouzským a českým sdružením památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zavítají na něj zástupci organizací památkové péče z mnoha zemí, mezi nimi například Moldavská agentura pro inspekci a obnovu památek nebo zástupci přírodní památky Bibracte-Mont Beuvray v Burgundsku, která nese prestižní označení Grand Site de France.

Semináře se zúčastní také zástupci správy různých památek z České republiky. Toto setkání umožní účastníkům zabývat se otázkami z oblastí, jako je určování hodnoty památek, vliv na zážitek návštěvníků, památková správa, ap. Cílem je také zamyslet se nad vytvořením udržitelné turistické destinace na regionální úrovni a podpořit mezi zástupci středoevropských a východoevropských památek atmosféru provázanosti a partnerství.

Seminář pořádaný v areálu Zámku Žďár nad Sázavou si klade za cíl učinit z této ukázkové památky vzorový příklad integrovaného řízení (ochrana, správa, zhodnocování) a udržitelné správy památek v České republice.

Jedná se již o třetí seminář tohoto typu organizovaný francouzskou asociací RGSF v rámci jejího Centra mezinárodních vzdělávacích a výměnných programů pro správce památek. První podobný seminář se konal v roce 2013 v Massif du Canigó ve francouzských Pyrenejích, v přírodní památce s označením Grand Site de France, další ve městě Kaya v Burkině Faso byl v roce 2014 věnovaný správě a zhodnocování metalurgických památek. Vedle přípravy mezinárodních školení o správě kulturních a přírodních památek, která se taktéž konají každé dva roky, naplňuje Centrum mezinárodních vzdělávacích programů RGSF organizací těchto seminářů své poslání poskytovat profesionálům z celého světa prostor pro setkávání a pro spolupráci s cílem uvažovat o řízení a o vývoji povolání správce památek.

Registrace ZDE

Další informace

Místo konání konference:
Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek 8/8
591 02
Žďár nad Sázavou

Mohlo by vás zajímat