Zámek Žďár

Tvořivý zámek III – sobotní ateliéry pro děti (červen 2021)

19.6.2021 10:00 - 11:30
  • Workshop
Zámecké lektorky připravily pro děti pravidelné dopolední sobotní ateliéry, ve kterých se seznámíme s přírodou a životem na zámku a v jeho okolí a budeme tvořit, hrát si a bavit se.

Co děti v ateliérech zažijí?

Co nám roste na Forotě? (5.6.)

Seznámíme se s různými druhy herbářů a jejich významem v lidovém léčitelství. Čeká nás také zastavení v Muzeu nové generace, kde se budeme zabývat lékařstvím a botanikou 18. století.  Vypravíme se ven do areálu a prozkoumáme, co roste na nádvoří, Forotě i na sádkách. Společnými silami si zkusíme vytvořit herbář. Každé dítě vytvoří jeden list herbáře, který si odnese domů. Kopie listů zůstanou v muzeu, kde z nich vytvoříme společný herbář.

Zámecký potok (12. 6.)

Budeme pozorovat život kolem zámeckého potoka – živočichy, čistotu vody,  zaposloucháme se do zvuků kolem potoka. Za pomoci mapy zjistíme, kam náš zámecký potok teče, z přírodnin sestavíme mapu České republiky, provázkem vyznačíme velké vodní toky v  republice. Čeká nás také samostatná průzkumná výprava do areálu, děti do plánku zachytí, kde se v areálu nachází voda.

Zámecké sádky (19. 6.)

Prozkoumáme život na sádkách a čistotu vody. Ve zkumavce máme z minulého týdne  vodu z potoka, porovnáme ji s čistotou vody ze sádek. Seznámíme se s druhy ryb, které mohou žít v sádkách a nedalekém rybníku. V encyklopedii prozkoumáme anatomii ryb, za  pomoci Montessori stavebnice si anatomii procvičíme a osvojíme a pod mikroskopem si prohlédneme strukturu rybí šupiny. Vyrobíme si prut a rybičku ze dřeva.

Zámecký rybník (26. 6.)

Projdeme se kolem Konventského rybníka. V encyklopedii si ukážeme složení rybníka, seznámíme se s jeho obyvateli. Zaposloucháme se do žabího zpěvu, budeme se také zabývat životním cyklem  žáby. Cyklus vývoje žáby si prohlédneme v encyklopedii, zkusíme ho vymodelovat z plastelíny. Ze  zvukového záznamu si poslechneme žabí zpěv různých druhů žab.

Ze starého rozbitého květináče a přírodnin vyrobíme žabí úkryt, který mohou děti  umístit doma na zahradě nebo v blízkosti vodního toku


Jak dlouho ateliér trvá?:

  • cca 90 minut (od 10:00 do 11:30)

Kolik ateliér stojí?:

  • 110 Kč / dítě

Pro jak staré dítě je vhodný?

  • ateliéry doporučujeme dětem od 4 let
  • děti se mohou ateliéru zúčastnit i bez doprovodu rodičů

Přihlášky a rezervace místa na ateliéru

posílejte lektorce Markétě Sobotkové. Ráda vám také zodpoví případné dotazy.

Markéta Sobotková

sobotkova@zamekzdar.cz

778 725 806

 

Markéta Sobotková

 

 

Tvořivý zámek - Zámek Žďár

Mohlo by vás zajímat