Zámek Žďár

Vánoční trh 2018

8.12.2018 - 9.12.2018 sobota 9-17 h, neděle 9-16 h
  • Kulturní akce
Užijte si Vánoce na zámku již po třetí! Tentokrát jsme pro vás připravili dvojnásobnou dávku předvánoční atmosféry. Vánoční trh bude totiž probíhat po celý víkend - v sobotu 8. a v neděli 9. prosince.

Prodejce s lidovými, regionálními a ručně vyráběnými dárky opět najdete v běžně nepřístupných prostorách zámku. 

Celý trh se tentokrát ponese v mezinárodním duchu. Nahlédnete pod pokličku vánočním zvykům z různých zemí, ochutnáte rozličné vánoční pochoutky nebo si prostě budete jen tak užívat pravou vánoční atmosféru.

Svařené víno, rozsvícení vánočního stromku, zpívání koled, ochutnávání cukroví, vánoční dílna nebo živá hudba … To je pouze malá část vašeho vánočního zážitku ze žďárského zámku.


SOBOTA – otevřeno 9 – 17 h

9:00 – 17:00 Tvořivé vánoční dílny – vyrobte si slušivou vánoční čelenku nebo originální dekoraci (Čajovna)

9:30 – 11:00 Čtení pohádek – dětem i dospělým čtou babičky ze Senior Pointu Žďár nad Sázavou (Barokní sály/ s přestávkami)

10:00 – 10:50 Zpíváme koledy – ve dvou vstupech zazpívají členové žďárského folklorního souboru Studánka (Prelatura)

11:00 KŘEST KNIHY Zámek Žďár nad Sázavou: Minulost a současnost – slavnostní křest za přítomnosti autorů: Pavel Kosatík (text), Aleš Jungmann (fotografie), zástupci Studia Najbrt, Dagmar Vernerová (zástupce vydavatele), manželé Kinští a kmotři knihy, po křtu následuje beseda s Pavlem Kosatíkem a Constantinem Kinským (Prelatura)

11:30 – 16:30 Vánoce u piana – tu pravou vánoční atmosféru vykouzlí Petr Bergner, držitel Guinessova rekordu v nejdelší hře na klavír (Prelatura/ s přestávkami)

13:30 – 15:00 Vánoční koncert – koncert pěveckého souboru Oáza Worship Band (Barokní sály)

14:00 – 17:00 Troubení ze zámeckých oken – hlas trubek k vám donese známé vánoční koledy (III. nádvoří/ s přestávkami)

14:30 – 16:00 Čtení pohádek – dětem i dospělým čtou babičky ze Senior Pointu Žďár nad Sázavou (Barokní sály/ s přestávkami)

17:15 Rozsvícení vánočního stromu – zazpívejte si s námi známé české i zahraniční koledy, stromek rozsvítíme za přítomnosti P. Vladimíra Záleského (terasa před Muzeem nové generace)


NEDĚLE – otevřeno 9 – 16 h

9:00 – 16:00 Tvořivé vánoční dílny – vyrobte si slušivou vánoční čelenku nebo originální dekoraci (Čajovna)

9:30 – 10:00 a 10:30 – 11:00 Smyčce hrají Vánoce – vánoční melodie v podání osmičlenného smyčcového souboru budou dokonalým zážitkem (Prelatura)

12:00 – 16:00 Vánoce u piana – tu pravou vánoční atmosféru vykouzlí Petr Bergner, držitel Guinessova rekordu v nejdelší hře na klavír (Prelatura/ s přestávkami)

14:00 – 16:00 Troubení ze zámeckých oken – hlas trubek k vám donese známé vánoční koledy (III. nádvoří/ s přestávkami)

  • Po celý víkend buďte připraveni na malá česká i nečeská vánoční divadelní překvapení!
  • Také vám nejvíc chutná cukroví od babičky? Tak nezapomeňte navštívit stánek žďárského Senior Pointu! Ochutnejte cukroví a přispějte na dobrou věc ;).
  • HLASUJTE pro nejkrásnější vánoční stromeček! Ozdoby na stromečky, které lemují terasu před Muzeem nové generace, vyráběly děti ze základních a mateřských škol. Vítězná třída vyhraje volný vstup na výstavu LEONARDO (na zámku od 1. 2. do 30. 4. 2019) a do Muzea nové generace!

Vstupné: 10 Kč (při vstupu na výstavu Poznávej se! je vstup na trh zdarma)

Kde se trh koná?: Prodejce najdete z velké části ve vnitřních prostorách zámku. Místnosti ale nejsou vytápěné, svetry tedy přibalte s sebou ;).


Po dvě adventní soboty (1., a 15. 12.) pro vás budou navíc v v areálu zámku připraveny celodenní VÁNOČNÍ KEMPY – určeny pro děti, jejichž rodiče potřebují péct cukroví, uklízet nebo shánět inspiraci pro Ježíška ;).Soutěž ve zdobení vánočních stromků pro školní skupiny

Letos budeme už potřetí společnými silami zdobit vánočními stromečky terasu před Muzeem nové generace ve Žďáře nad Sázavou. Rozhodli jsme se motivovat třídy, případně školní družiny, které se zapojí odměnou :). Během zámeckých vánočních trhů 8. a 9. prosince bude probíhat hlasování o nejkrásnější či nejzajímavější stromeček, vítězná třída od nás získá volný vstup na výstavu LEONARDO (ve žďárském zámku od 1.2. do 30.4.2019) a také do Muzea nové generace!
Pravidla soutěže jsou jednoduchá:
  1. Přihlásit třídu na mail schutova@zamekzdar.cz do 15.listopadu 2018 (abychom včas zajistili a rozdělili stromečky).
  2. Vyrobit zajímavé ozdoby, ideálně z ekologických materiálů, které nám doručíte nejpozději do středy 5. prosince na recepci Muzea nové generace. Pokud budete chtít stromeček nazdobit sami se třídou, budeme rádi, stromečky budou k dispozici nejpozději od pondělí 3.prosince. Tématem letošního trhu budou „Vánoce mezinárodně“, můžete si tedy pohrát s různými motivy a nejen evropskými tradicemi.
  3. Pozvat kamarády, rodiče a známé, aby hlasovali během Vánočního trhu 8. – 9. 12. na recepci muzea.
  4. Vylosujeme dvě třídy, které navštíví výstavu Leonardo a Muzeum nové generace v termínu, který jim bude vyhovovat.
Vánoční trhy Zámek Žďár

Mohlo by vás zajímat