Zámek Žďár

Zahrady vyprávějí

28.5.2022 - 29.5.2022 10.00–18.00
 • Kulturní akce
Tradiční otevření soukromé zahrady rodiny Kinských s doprovodných programem. Tentokrát na téma "Zrcadlení".

Zážitky, které jsme pro vás připravili:

Zahájení akce a procházka zahradou s Marií Kinsky – IV. nádvoří před barokními konírnami (so / 10.00)

Tradiční procházka zahradou, o kterou pečuje zahradník Ivo Fedasko s týmem dalších zaměstnanců (so i ne/ 10.00–18.00)

Hudební zastavení – V různých místech zahrady se můžete setkat se studenty závěrečného ročníku Konzervatoře Brno, kteří si pro vás připravili vlastní výběr skladeb na téma Zrcadlení.

Květinové instalace s příběhem na téma Zrcadlení od Evy Černé

Zrcadlová instalace Chvění prostoru umělce Richarda Loskota a Magdaleny Jetelové. Obří zrcadlovou fólii umístěnou přímo v zahradách budou rozechvívat vibrace. Vznikne tak vlnící se objekt, který odráží obrazy z okolí, což ocení jak milovníci umění, tak i příznivci netradičních fotografií

Koncert Janáčkova kvarteta – neděle / 16.00 / Barokní konírny

Zrcadlení Zelené hory – vyprávění o poutním kostele sv. Jana Nepomuckého k příležitosti 300 let od jeho posvěcení

Hrajeme si se zrcadly – tvořivá dílna se zrcadly pro děti, kterou vedou zámecké lektorky

ÚDIF (Úžasné divadlo fyziky) si pro vás připravilo Zrcadlení – hravou expozici tvořenou zrcadly, těšte se třeba na obří krasohled umístěný přímo v zahradách

Výstava: (Ne)všední krásy Vysočiny – setkání s autorem Jiřím Hudcem (so/ 13.00–16.00)

MINT Market – oblíbený trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami (Pivovarské nádvoří / so i ne / 10.00–18.00)

Farmářský trh s floristickým a zahradnickým sortimentem (zámecká terasa / so i ne / 9.00–16.00)

Piknik v zahradách – objednejte si piknikový koš a vychutnejte si zahrady všemi smysly! Koš, ve kterém najdete zámecký Cider, bagetky, dezerty a další dobroty, pořídíte za 450,-. Můžete si jej také naplnit pochoutkami podle vlastní chuti – kompletní piknikovou nabídku najdete zde (doplníme v nejbližších hodinách). Koš si můžete zarezervovat do pátku 27. 5. do 15.00 na tic@zamekzdar.cz nebo 602 565 309.

Otoč kytku – máte doma přebytky sazeniček zeleniny, pokojových květin, bylinek nebo jiných kytiček, které už nepotřebujete a je vám líto je vyhodit? Připadáte si doma jako v pohádce o Šípkové Růžence a těžko se každý den prosekáváte ven? Zapojte se do naší štafety Otoč kytku a přineste rostlinky o víkendu na zámeckou terasu. Jak štafeta funguje?

 • kytku (sazeničku / řízek rostlinky) dejte do květináčku a přineste ji do stánku Otoč kytku na zámeckou terasu
 • ke kytce píchněte cedulku (třeba na špejli) s názvem rostliny, pokud má rostlina nějaký příběh, přidejte jej také 😉
 • vezměte si kytku podle svého výběru od ostatních
 • pokud nedonesete kytku, můžete přispět na štafetu libovolnou částkou do vázičky ve stánku

Floristické workshopy – voňavé ateliéry s šikovnými floristkami a různými tématy budou probíhat v sobotu i neděli na zámecké terase. Vzhledem k omezené kapacitě se doporučujeme přihlásit předem na formuláři níže.

 • Vypichovaná dekorace (10.30–11.15)
 • Květinový náramek nebo čelenka (11.30–12.15)
 • Kytička (12.30-13.15)
 • Květinový náramek nebo čelenka (13.30–14.15)
 • Vypichovaná dekorace (14.30–15.15)
 • Květinový náramek nebo čelenka (15.30–16.15)

 

Rezervace workshopu – sobota 28. 5.

 

Rezervace workshopu – neděle 29. 5.

Vstupné

Jednodenní

 • Plné: 150,-
 • Snížené: 100,- (senioři 65+, děti 6–18 let, studenti do 26 let, ZTP/P)
 • Rodinné: 380,- (2x dospělý a až 3 děti od 6–18 let) + kaleidoskop zdarma

Dvoudenní

 • Plné: 200,-
 • Snížené: 150,- (senioři 65+, děti 6–18 let, studenti do 26 let, ZTP/P)
 • Rodinné: 490,- (2x dospělý a až 3 děti od 6–18 let) + kaleidoskop zdarma

Z historie zahrad:

Zahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve se nazývala konventní a mniši cisterciáci v ní pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura nazývaná také zámeček z druhé poloviny 18. století, typická svou růžově zbarvenou fasádou. Sloužila jako reprezentativní sál pro pořádání společenských události, ale také jako pekárna nebo dům sklářské rodiny Hafenbrädlových. Pouhých pár měsíců roku 1941 byla letní prelatura opět součástí zámku díky jejímu odkoupení rodinou Kinských, který ji využívala jako letní byt, než byla zabrána okupační správou. Po zestátnění majetku zde sídlily různé spolky, byla zde také knihovna nebo depozitář Národního muzea.

Další dominantou zahrady je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s konventem, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor rajského dvora, v jehož centru se nachází původně gotická Studniční kaple, upravena ve stylu barokní gotiky stavitelem Janem Blažejem Santinim. Právě geniální architekt Santini proměnil areál v barokní skvost, nad kterým se v hladině Konventního rybníku jako v zrcadle odráží poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ze zahrady si můžete vychutnat snad nejkrásnější pohled na tuto památku zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO

Po velkém požáru byl v roce 1784 klášter zrušen. Po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 se letní prelatura stala jejich letním sídlem. Zámeckou zahradu si zamilovala hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari. Založila zde svou oblíbenou skalku, šlechtila také různé druhy pivoněk a růží. Paní Thamar zemřela v roce 2019, ale její láska k zahradě je stále patrná na každém kroku.

V loňském roce byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde můžete najít ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tújí nebo modřínu.

Ať už se na zámek vypravíte během akce Kouzelné zahrady nebo vyberete jiný termín, rozhodně si na výlet rezervujte minimálně jeden celý den. Můžete zde navštívit multimediální Muzeum nové generaceprohlídky s průvodcem, výstavu Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také celou řadu doprovodných akcí a her pro děti. Přímo v zámeckém areálu se můžete také ubytovat nebo si odpočinout v zámecké kavárně a velkém obchůdku se suvenýry.

 

Mohlo by vás zajímat