Zámek Žďár

hrad Pernštejn

Dojezd: 30 minut, Nedvědice

Hrad Pernštejn se tyčí nad městečkem Nedvědice skoro osm století. S dětmi můžete projít standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu.

Půvabný moravský hrad, známý z mnoha televizních a filmových pohádek, vyrostl na skalnatém ostrohu ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad se na dlouhá léta stal hlavním sídlem tohoto bohatého šlechtického rodu. Rodové heslo „Kdo vytrvá, vítězí“ vystihuje houževnatost a ambicióznost Pernštejnů, kteří zastávali důležité posty. Třeba Vilém z Pernštejna stál po boku krále Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad.

Hrad si zachoval pozdně gotickou až renesanční tvář. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotkly jen málo. Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci Od gotiky po 20. století, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Od začátku sezony 2015 je v provozu nové moderní parkoviště, které je od hradu vzdálené asi 10 – 25 minut chůze.

Užitečné odkazy

http://www.hrad-pernstejn.cz - Hrad Pernštejn.

Mohlo by vás zajímat