Zámek Žďár

Chytrá ruka: Program říjen 2020

2.10.2020

Projekt Chytrá ruka oživuje pojem „zlaté české ručičky“. Přijďte si vyzkoušet řemeslné techniky, které vás budou učit opravdoví mistři svého řemesla! Kurzy probíhají na zámku každý čtvrtek odpoledne a je nutné se na ně přihlásit předem. V říjnu se můžete těšit na kurzy Historická keramika, Drátování, Výroba zvířátek ze sena, Setkání s keramikou a Soustružení.

Chytrá ruka - říjen 2020, Zámek Žďár

 

Program Říjen 2020 – ke stažení


Řemeslo a zručnost nejenom v naší zemi upadá. Díky moderním technologiím dokážeme velmi rychle dohledat informace, získat potřebné dovednosti ale už ne. To se rozhodli změnit na zámku ve Žďáru nad Sázavou a přichází s projektem, který slibuje nový přístup k vědomostem i dovednostem.

„Projekt „Chytrá ruka“ si klade za cíl zachování a předávání řemeslného umu našich předků dalším generacím. Jedná se nejen o řemesla, či technologie již dávno zaniklé, ale také o obory, jež jsou v současné době na ústupu a okraji zájmu společnosti. Stejně jako edukační programy Muzea nové generace předávají teoretické znalosti všeho druhu, Chytrá ruka předává zručnost a chuť do práce s různými materiály,“ popisuje smysl a význam projektu jeho koordinátor, provozní ředitel Muzea nové generace, Pavel Haluza.

Nový projekt se opírá o tři pilíře. Prvním pilířem jsou tradice, protože jednotlivá řemesla buď přímo souvisí s areálem, nebo byla v minulosti typická pro náš region. Druhým pilířem je tým kvalitních mistrů a odborníků, kteří jsou schopni předat kvalitní dovednosti svým „žákům“. Posledním pilířem pro Chytrou ruku je bezesporu dobré technické a vědecké zázemí, které areál žďárského zámku poskytuje. Záštitu nad projektem převzal mimo jiné Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory České republiky.

Spektrum řemesel, které bude na zámku brzy k vidění a k vyzkoušení je velké. „V současné době jsou k dispozici techniky výroby středověké i současné keramiky, drátenictví, pletení ze slámy, soustružnická i truhlářská práce. Pro dámy bude v budoucnu možná výuka v oboru krajkářství, vyšívání, pletení či výroba jednoduché obuvi,“ dodává Pavel Haluza.

Chytrá ruka je vhodná pro děti i dospělé. Programy jednotlivých workshopů budou podrobněji popsány na zámeckém webu. Probíhat budou přímo na zámku ve speciálně vytvořených dílnách nebo ve venkovních prostorách a účast na nich bude nutné zarezervovat předem. Od počátku roku 2021 bude možné navštěvovat dlouhodobé kurzy zaměřené na jednotlivé obory.

Chytrá ruka - Zámek Žďár nad Sázavou

Mohlo by vás zajímat