Zámek Žďár

Ještě nevíte, kam v létě na dovolenou? Zkuste Vysočinu!

25.3.2019

Vysočina nabízí nepřeberné množství aktivit a má dokonce i vlastní moře ;)… Máte pocit, že snad špatně čtete? Tak lehká nadsázka to sice je, ale moře Vysočiny se opravdu říká krásnému rybníku Velké Dářko s písečnými plážemi kousíček od Žďáru nad Sázavou.

Nádherná příroda s mnoha turistickými a cyklistickými trasami, překrásný zámek, modelová železnice, ale i středověké podzemí, skanzen, ZOO či koupání v rybníce s písečnými plážemi. To vše nejdete v okruhu 50 kilometrů od žďárského zámku. Proč se tedy plahočit až k moři, když Vysočina nabízí tolik aktivit, že ani za týdenní dovolenou to možná nestihnete vše okusit.

Pár tipů nejen na letní dovolenou:

 

Zámek Žďár nad Sázavou

Tento zámek, který do dnes spravují potomci původních majitelů, manželé Kinští, není ledajakým zámkem. Je to zámek, který v sobě skrývá nejen historickou starobylost, ale také současné moderní multimediální muzeum pro malé i velké, Muzeum nové generace. Jak si nejlépe užít VÁŠ DEN NA ZÁMKU? Čtěte zde…

Zámek Žďár pro rodiny s dětmi


Modelové království železnic (Žďár nad Sázavou, 2 km)

Pokud milujete houkání, pískání a klokotání, můžete ve Žďáru i po návštěvě zámku ještě zůstat. Budete-li tam na dovolené s malými dětmi nebo v sobě stále malé dítě chováte, tak si rozhodně nemůžete nechat ujít návštěvu jednoho z největších modelových království železnic, ve kterém uvidíte zmenšený model všech regionů Novoměstsko, Žďársko, Bystřicko a Nedvědicko.

Otevřeno: sobota, neděle: 10 – 17 hodin, více na: www.mkzdar.cz


Velké Dářko neboli moře Vysočiny (u Škrdlovic, 7 km)

K létu neodmyslitelně patří koupání. Komu se lehce zasteskne po moři, může navštívit tento rozlehlý rybník, jež místní nazývají mořem Vysočiny. Rozkládá se na rozloze 206 hektarů a je opravdu mimořádný. Má krásné písčité, ale i travnaté pláže, nabízí příslušné služby, a dokonce i autokemp. Jeho vodní hladina je rájem pro příznivce windsurfingu, yachtingu, ale i kajtingu a kneebordu. Zapůjčit si zde loďku či šlapadlo je samozřejmostí. Kolem rybníka pak vede naučná stezka, která vás seznámí s jedinečným územím dářských rašelinišť a prostřednictvím 12 panelů a 2 vyhlídkových bodů také s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů.


Hrad Perštejn (Bystřice pod Perštejnem, 43 km)

Zatoužíte-li zavzpomínat ukázat dětem, kde bydlela Růženka, můžete navštívit státní hrad Pernštejn. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. V současné době nabízí 4 okruhy a chystá i okruh, který návštěvníky brzy provede jeho nádhernou zahradou.

Vstupné na okruhy, orientačně pro děti: 130,- Kč, dospělé: 190,- Kč, více na: www.hrad-pernstejn.eu


Veselý Kopec (Havlíčkův Brod, 25 km)

A pak můžete rovnou okusit méně dávnou historii. Pokud jste dosud skanzen Veselý kopec nenavštívili, teď už určitě musíte. Tento skanzen je jedním z nejkrásnějších u nás a je v něm umístěno téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice, která přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století, je malebná i svým zasazením do krajiny, kterou protéká malý potůček.

Vstupné pro děti: 50,- – 80,- Kč, dospělé: 100,- Kč, více na: www.skanzen-vysocina.cz

Veselý Kopec


ZOO Jihlava (Jihlava, 39 km)

Prázdniny a návštěva ZOO k sobě bezpochyby patří. A na Vysočině mají unikátní ZOO, kde se snaží svým návštěvníků představit život na všech pěti kontinentech. Chcete-li se tedy podívat do africké savany, navštívit australskou farmu nebo vidět na vlastní oči Asii, tak ji rozhodně musíte navštívit. Stejně jako již zmiňovaný Zámek ve Žďáru nad Sázavou, i ZOO Jihlava má otevřeno 365 dní v roce.

Vstupné pro děti: 60,- Kč, dospělé: 110,- Kč, více na: www.zoojihlava.cz


ŠIKLAND (Zvole nad Pernštejnem, 30 km)

Šikland je komplex zábavních areálů s největší nabídkou služeb a zábavy v České republice. Největší z areálů a srdce Šiklandu – Šiklův mlýn, s prvním westernovým městečkem v ČR, leží poblíž vesničky Zvole nad Pernštejnem. Ve stejném místě najdou příznivci motosportu a military Motosport military offroad areálStrašidelný zámek Draxmoor očekává své návštěvníky 3 km od Šiklova mlýna, v centru městečka Dolní Rožínka.

www.sikland.cz


Pohádková vesnička (Podlesí, 23 km)

V Pohádkové vesničce najdete spoustu chaloupek jako vystřižených ze známých českých pohádek. Celoročně se zde pořádají programy pro děti, komentované prohlídky, divadla, karnevaly. Návštěvníci se mohou v chaloupkách  známých pohádkových bytostí dokonce ubytovat.

www.pohadkova-vesnicka.cz


Peklo Čertovina (Hlinsko, 29 km)

Jedná se naprosto výjimečnou stavbu, která sahá až do  hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry. V útrobách stavby naleznete mimo zmiňovaného podzemního labyrintu i restauraci, Luciferovo doupě, prodejnu suvenýrů, hernu, vinárnu, v létě i dětské hřiště se skákacími atrakcemi.  Jestli máte pro strach uděláno, račte vstoupit a zažít čertovský program s živými čerty…

www.peklocertovina.cz


Podzemí ve Světlé nad Sázavou (Světlá nad Sázavou, 50 km)

A pokud byste se potřebovali po všech těch aktivitách trochu zchladit, tak doporučujeme navštívit středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou. Tyto téměř 200 metrů dlouhé chodby byly pravděpodobně budovány jako sklepy. Odhadujete se, že nejstarší části vznikly už ve 13. století. Vstup do nich se nachází severovýchodně od kostela sv. Václava.

Vstupné pro děti: 30,- Kč, dospělé: 60,- Kč, rodinné: 140,- Kč,

Více na: http://www.kyticesvetla.cz/kontakty/kontakty-stredoveke-podzemi/

 

Další turistické cíle hledejte na webu KORUNA VYSOČINY.

Zámek Žďár nad Sázavou

Mohlo by vás zajímat