Zámek Žďár

Pojďme se nadechnout… To je hlavní téma letošního otevření soukromých zahrad rodiny Kinských

20.5.2021

Už po dvanácté v historii se návštěvníkům otevřou soukromé zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou, a to při dvoudenní akci Kouzelné zahrady (dříve Dny otevřených zahrad). Poslední květnový víkend (29. a 30. května) se ponese ve znamení tématu „Pojďme se nadechnout“.

 

Program / vstupenky / otevírací doba


„V letošním roce je velmi těžké předvídat, v jakém rozsahu bude moci akce proběhnout.  Zahrady ale určitě otevřeme návštěvníkům alespoň jako prostor pro individuální procházku. Pokud to situace dovolí, užijí si zde kromě samotného genia loci také hudební vystoupení nebo umělecké objekty. Osobně se moc těším na violoncellistu Štěpána Filípka, který bude v průběhu akce hrát sonáty Johanna Sebastiana Bacha, čelního představitele barokní hudby. Právě barokní frázování je podobné lidskému dýchání,“ popisuje letošní plány hlavní koordinátorka akce Eva Kulková.

Nudit se nebudou ani děti. Zámecké lektorky pro ně připravily zábavnou, odpočinkovou hru v zámeckých zahradách i dalších venkovních prostorách korespondující s tématem Pojďme se nadechnout. Součástí doprovodného programu je také sobotní farmářský trh s floristickým a zahradnickým sortimentem a dvoudenní MINT Market, oblíbený trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami. Zahrádkáři a pěstitelé se mohou zapojit do akce Otoč kytku. Stačí přinést přebytky sazeniček zeleniny, pokojových květin nebo jiných kytiček, které už nepotřebujete a vyměnit je za květiny od ostatních návštěvníků.


Z historie i současnosti zahrad

Zahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve se nazývala konventní a mniši cisterciáci v ní pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura typická svou růžově zbarvenou fasádou. Další dominantou zahrady je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s konventem a rajským dvorem s barokně gotickou Studniční kaplí. Ze zahrady si můžete také vychutnat snad nejkrásnější pohled na poutní kostel na Zelené hoře.

Zámeckou zahradu si zamilovala hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari. Založila zde svou oblíbenou skalku, šlechtila také různé druhy pivoněk a růží. Paní Thamar zemřela v roce 2019, ale její láska k zahradě je stále patrná na každém kroku.

Soukromá zahrada rodiny Kinských - Zámek Žďár

Mohlo by vás zajímat