Zámek Žďár

Řídit provoz zámku je někdy práce na 30 hodin denně

26.1.2021

Přečtěte si rozhovor s Pavlem Haluzou, provozním ředitelem žďárského zámku

 

Pavel Haluza Zámek Žďár nad Sázavou


Už téměř rok a půl pracujete jako provozní ředitel zámku ve Žďáru nad Sázavou. Vzhledem k epidemii za sebou nemáte z pohledu provozu zrovna jednoduchou sezónu. Co vlastně Vaše práce obnáší a jak zámek zasáhla omezení?

Zjednodušeně řečeno je mým úkolem postarat se o to, aby u nás bylo všem návštěvníkům dobře. Řeším tedy provoz Muzea nové generace, kavárny, obchodu, ubytování nebo přípravu kulturních akcí. Velkou část zámku ale spravuje partnerská firma Kinský Žďár, která hospodaří i v okolních lesích a rybnících, provozuje Obchodní dům Kinský nebo Rybárnu Kinský. Zároveň řídím tým patnácti lidí, v hlavní sezóně k nim přibývají ještě brigádníci a průvodci. Celé období epidemie je náročné v tom, že vždy plni naděje připravujeme otevření, chystáme doprovodný program a potom zase po čtrnácti dnech zavíráme a nevíme, co bude dál. Takto je to prakticky od března pořád dokola. Omezení nás zasáhla také v tom, že po karanténě odchází několik našich zaměstnanců na mateřskou dovolenou (smích).

Všichni známe Muzeum nové generace, prostory prelatury s freskovým stropem nebo výstavu barokního umění. Zámek je ale obrovský, co se nachází v ostatních prostorách a jaké s nimi máte záměry?

Ano, je pravda, že mnozí návštěvníci, kteří přijdou jen na kávu, vlastně vůbec netuší, jak rozsáhlý areál plný života se nachází za zdí. V bývalé šlechtické akademii sídlí firma Kinský Žďár, hned vedle se nachází rezidence manželů Kinských, část využívají zámečtí hasiči, škola nebo církev. V nepřístupných částech pořádáme večerní nebo divadelní prohlídky, koná se zde festival KoresponDance a spousta dalších akcí. Díky rozlehlému areálu můžeme ale také nabídnout hned několik typů prostor k pronájmu. Pokud se tedy chce určitá skupina lidí setkat, školit nebo slavit, jsme schopni vybrat nejvhodnější prostor podle typu akce, případně vymyslet akci na klíč. Letos bychom chtěli naši nabídku rozšířit o rozlučky se svobodou, dětské a rodinné oslavy.

To znamená, že tyto prostory nenabízíte jen firmám, ale třeba i na soukromé akce?

Ano, firmy tvoří samozřejmě významnou část pronájmů, stejně jako svatební hostiny, které se konají v krásných interiérech freskových sálů nebo venku v jabloňovém sadu na Forotě.  Na soukromé oslavy nebo setkání máme ale i menší sály, případně zámeckou vinárnu.

Zámecká vinárna, to zní dobře. Je tam i vinný sklep?

Prakticky ano, jde o sklepní prostor pod Konventem, ve kterém jsou díky stálému klimatu uskladněny lahve vína, klasické sudy s vínem ne. V přilehlé místnosti je posezení asi pro 30 osob, kuchyňka a zázemí. Prostor je vytápěn, případně je možné domluvit vinnou degustaci nebo hudbu.

Vraťme se ke svatbám, je o ně na zámku zájem?

Svatby na zámku jsou velmi žádané, což je logické, ke krásným nevěstám přece patří zámecké scenérie. Termíny pro hostiny máme v letošním roce kromě několika podzimních víkendů plné. Snoubenci si ale pro své ANO mohou stále vybrat ze tří vnitřních a dvou venkovních prostor. Pro obřady jsou oblíbené Barokní konírny nebo oválná Prelatura s otiskem historie Jana Blažeje Santini Aichela. Pro svatbu pod širým nebem je nejvhodnější IV. nádvoří a již zmíněná Forota.

Prý se dá v areálu zámku i ubytovat, o tom se moc neví.

Nechceme být penzion ani hotel. Cílíme na netradiční zážitkové ubytování třeba v třípatrové barokní zvonici. Stále se snažíme zlepšovat naše služby, aby byl víkendový pobyt pro páry opravdovým romantickým zážitkem. Krásné je také rodinné ubytování v apartmánu U Kašny s velkou kuchyní a dvěma velkými pokoji. Nově bude od léta zprovozněn Zahradníkův dům, který stylově zařizujeme tak, aby dostál svého jména. Ubytovat se zde budou moci jak páry, tak i větší skupina nebo rodiny s dětmi.

Za normální situace jste jedním z mála celoročně otevřených zámků u nás. Letošní zima vám ale zatím co se týká počtu otevřených dnů moc nepřeje. Jak trávíte tento čas a co chystáte nového s blížící se turistickou sezónou?

V tuto chvíli je naším jediným kontaktem s návštěvníky, tedy kromě našich sociálních sítí, výdejní okénko zámecké kavárny. Čas, kdy musíme mít kvůli vládním opatřením pro veřejnost zavřeno, využíváme k úpravě zámeckého obchodu nebo k přípravám a zdokonalení nové prohlídkové trasy, která bude věnovaná hospodaření kláštera a zámku. Rádi bychom nabídli návštěvníkům ucelený pohled na toto téma, přiblížili pilíře hospodaření na panství od založení kláštera po současnost, ale také představili významné osobnosti. Trasa povede také v současnosti běžně nepřístupnými prostorami. Snažili jsme se konzultovat téma napříč obory, moc nám pomohl například bývalý lesní rada pan Matoušek. Kromě nové trasy připravujeme také interaktivní mobilní hru Skryté příběhy na téma Santiniho šifra, plánujeme spoustu kulturních akcí, třeba tři muzikály pod širým nebem ve třech dnech, koncerty skupiny Čechomor nebo Chinaski. Těšíme se také na znovuotevření kurzů Chytrá ruka.

Velmi oblíbené jsou také speciální zámecké programy pro rodiny s dětmi. Můžeme se na některé z nich těšit i v letošním roce?

Vzhledem k současné situaci je jasné, že letos neproběhnou již tradiční divadelní večerní prohlídky, které jsou oblíbené mezi dospělými i dětmi. Scénář jsme založili do šuplíku. Nyní kolegyně Markéta Sobotková dopracovává cyklus sobotních zámeckých workshopů. Půjde o hodinové programy s tvořením pro děti. Budou probíhat v muzeu i v okolí zámku každou sobotu v dopoledním termínu a po obědě. Bližší informace zveřejníme na webu, až budeme moci jako muzeum fungovat pro návštěvníky. Samozřejmě připravujeme také Letní dětské prohlídky, opět na jiné téma než v předchozích letech.


Rozhovor byl publikován v měsíčníku Žďárský průvodce.

Zima Zámek Žďár

Mohlo by vás zajímat