Zámek Žďár

Uplynul rok od úmrtí Thamar Kinsky

16.4.2020

Dne 17. dubna 2019 zesnula v rodinném kruhu v Paříži hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari.

 

Paní Thamar se narodila ve Francii v roce 1935. Její rodina pocházela z Gruzie, odkud emigrovala před Stalinovým terorem. Její otec Dimitri Amilakvari se stal legendární postavou Francouzské cizinecké legie a padl za de Gaulleovy Svobodné Francouze u El Alamein v boji proti Hitlerovi. Část rodiny, která ještě zůstala v Gruzii, byla za Stalina systematicky vyvražděná, případně perzekuovaná.

Thamar Kinsky

V roce 1958 se vdala za svého vzdáleného příbuzného hraběte Radslava Kinského po jeho emigraci do Francie. Měla dva syny – Constantina, žijícího ve Žďáru nad Sázavou a Karla Mikuláše, žijícího v Paříži. Po celý svůj profesionální život se věnovala jaderné energii ve Francouzském Commissariat á l’énergie atomique a v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a hovořila pěti jazyky. Po navrácení majetku rodině Kinských v restitucích se s manželem Radslavem Kinským zabydlela na Zámku ve Žďáru nad Sázavou. Milovala krásy Žďárska a v okolí měla také mnoho přátel. Bohatou síť přátel měla také po celém světě a využívala ji pro podporu rozvoje Žďáru a České republiky (například díky Evropské chartě cisterciáckých památek, jehož prvním českým členem se stal právě Žďár). Byla společenská a milovala svoji zahradu, kterou mohli návštěvníci každoročně obdivovat při zámeckých Dnech otevřených zahrad. S hraběnkou Thamar Kinsky odešel moudrý, hluboce kulturní a přívětivý člověk a významná osobnost našeho regionu.

Thamar Kinsky

Mohlo by vás zajímat