Zámek Žďár

Barokní průvod

Pohledem člověka 21. století poznáte různé druhy barokního umění, které se nesmazatelně zapsaly do historie žďárského kláštera. Součástí průvodu je 6 krátkých představení s interaktivní diskusí. Po cestě zámkem se setkáte s malíři, divadelníky, hudebníky, tanečníky, zahradníky, architekty nebo  šermíři (partnerem Barokního průvodu je Vysočina Tourism)

Zahradnictví (11:00, 14:00 a 16:00, zámecké sádky)

Živou přednášku o zahradní architektuře a ornamentu v barokní zahradě povede Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru Flera. Možná ho znáte také jako moderátora pořadu ČT1  Ferdinandovy zahrady.

Šerm (11:20, 14:20, 16:20, II. nádvoří před školou)

Členové spolku En Garde předvedou ukázky historického šermu v barokních kostýmech. Uvidíte umění odborníků na slovo vzatých – Tomáše Svobodu a Jiřího Kadeřábka, mistra světa v historickém šermu. Připraven je pro vás také malý experiment!

Hudba (11:40, 14:40, 16:40, průchod pod prelaturou)

Hudba měla ve žďárském klášteře velmi důležité postavení. V archivu je uložena část partitur objednaných opatem Vejmluvou, z nichž některé se hrají dodnes. Monika Knobloková (harpsichord – cembalo) a Adéla Štajnochová (housle) hrají barokní hudbu Jana Dismase Zelenky a hudbu pro venkovní příležitosti.

Monika Knobloková je nezávislou umělkyní, která se účastní projektů s Collegium Marianum a Collegium 1704,hraje také v zahraničí, je otevřená netradičním projektům, hrála s Andreou Milnerovou na festivalu KoresponDance a doprovodila i projekt Jeana Sebastiena Fourniera: Stabat Mater.

Architektura (12:05, 15:05, 17:05, sál prelatury)

Jiří Vítek, architekt, který vyučuje na fakultě architektury na VUT v Brně, povede zajímavý seminář o Santiniho jazyku u nás aneb jak propojit Santiniho tvořivost s dnešní kreativitou.

Divadlo (12:25, 15:25, 17:25, Konírny)

Divadlo bylo jedním z oborů učených ve šlechtické akademii ve žďárském klášteře. Režisér a herec Lorenzo Charoy (IT/FR) předvede „Bajku od Jeana de Lafontaine“ ve francouzštině, ale s gestikou, kdy každý pohyb bude překládán do češtiny.

Lorenzo Charoy (IT/FR): režisér a herec, který pracoval s Benjaminem Lazarem a Eugenem Greenem, Green je nepřehlédnutelná postava francouzské divadelní scény, vychoval celou mladou generaci divadelníků zabývajících se historickým divadlem období baroka, v roce 1998 spolu ve Stavovském divadle uvedli operu Castor et Polux, což byl začátek zviditelnění barokní hudby, tance a divadla v České republice, Lorenzo je v ČR mimo jiné znám díky pravidelné účasti na Lednicko-valtickém hudebním festivalu.

Tanec (12:45, 15:45, 17:45, IV. nádvoří – před Konírnami)

Andrea Miltnerová (GB/CZ) choreografka a performerka současného a barokního tance, patří mezi TOP 10 nových choreografů ve světě. Je býválou členkou Národního divadla. Spolu s Lenkou Horalovou vám přiblíží téma ornamentu v tanci.

Andrea Miltnerova dělá choreografii především pro zahraniční, ale i české opery (napři Collegium Marianum nebo Collegium 1704), jako performerka byla vidět ve slavné barokní opeře ve Versailles, ve Švédsku, Lucembursku atd., v minulosti již měla svoje představení v rámci festivalu KoresponDance a tancovala pro choreografku Beatrice Massin v představení Bach 15.

Po cestě potkáte také malíře, kteří každou scénu a barokní prvky zaznamenají na své obrazy. K Baroknímu průvodu se můžete připojit kdykoliv v uvedených časech na jednotlivých místech areálu zámku.

Mohlo by vás zajímat