Zámek Žďár

Jednodenní výlety

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Naučná stezka kolem Zelené hory, rekreační areál Pilák

Vhodné pro: kohokoliv

Doporučený věk dětí: od 3 let

Dopravní prostředek: pěšky

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: cca 5 km

Výlet ke stažení v PDF

Pokud milujete výlety za historickými památkami, které můžete spojit s procházkou do přírody a v létě i relaxací u vody, potom je pro vás tento tip na výlet na jeden den naprosto ideální.

Zámek Žďár nad Sázavou

Ať už přijíždíte autem nebo na kole, místo pro váš dopravní prostředek se na zámku (bývalém cisterciáckém klášteře) nebo v jeho blízkém okolí vždycky najde. Pokud míjíte nádherný barokní kamenný most inspirovaný výzdobou Karlova mostu v Praze, vězte, že jste na místě.

Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry, na toaletu, do šatny, či si rovnou zvolíte, kterým zdejším zážitkem poznávání zámku odstartujete.

Přijeli jste na zámek s dětmi? Přečtěte si doporučení z tohoto výletu.

Doporučujeme začít oblíbeným Muzeem nové generace – multimediálním muzeem, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem. Potom už můžete vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce.

Živá historie

Zámek není historickým skanzenem, ale velmi živým místem, o čemž svědčí sídlo zámecké školy, která se v dnešní budově nachází už od roku 1801. Svoje zázemí zde má od roku 1886 také sbor dobrovolných hasičů. Jeho velkou podporovatelkou byla také hraběnka Clam – Gallasová, tehdejší majitelka zámku a babička nynějšího majitele Constantina Kinského. Sboru věnovala i první Hydrofon – koněspřežnou stříkačku, kterou můžete v akci spatřit na některých zámeckých akcích.

Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na další výlet nebo doporučují dobrou restauraci.

Pokud už přišla chvíle vašeho oběda, můžete v letních měsících doplnit energii lehčím občerstvením přímo na zámecké terase. Pokud raději zvolíte větší výběr, můžete zamířit k nedalekému Tálskému mlýnu u Pilské nádrže, restaurace s moderní gastronomií (cca 20 minut pěšky, 3 minuty autem), do restaurace Táferna, která se nachází hned naproti zámku a nabízí menu klasických českých hospod (cca 2 minuty pěšky), do některé z restaurací přímo v centru města (cca 3 minuty autem) nebo přímo k Pilské nádrži (cca 15 minut pěšky, 2 minuty autem), kde je ve stánku s občerstvením připravena každý den nabídka asi 3 teplých jídel. Pokud ještě chvíli vydržíte, naše cesta vás k Tálskému mlýnu a na Pilák zavede asi za 2 hodinky.

časová náročnost: všechny prohlídkové okruhy vč. Muzea nové generace cca 3 hodiny

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Věřte, že váš první pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdicovitý půdorys, dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní - ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Naučná stezka kolem Zelené hory

Pokud jste si již naplno užili vyhlídku na zámecký areál i na moderní zástavbu města Žďár nad Sázavou, seběhněte opět z kopce dolů a zatočte k naučné stezce, která vede kolem Konventního rybníku. Na Zelené hoře nenajdete toalety ani občerstvení, proto v této chvíli doporučujeme opět využít přívětivého zámeckého zázemí.

Příjemná procházka kolem rybníku měří asi 1,5 km a zvládnete ji i s kočárkem nebo odrážedlem. Po cestě vás uchvátí nádherné výhledy na zámecký areál s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, bývalé klášterní hospodářské budovy a samozřejmě také na poutní kostel na Zelené hoře. Rozhodně se zde nebudete cítit jako ve městě. Stezka vede po dřevěných lávkách klidným lesem a přírodní památkou Louky u Černého lesa s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Cestou se dozvíte spoustu zajímavých informací z naučných tabulí.

Po příchodu k silnici I. třídy přejdeme na chodník a červená turistická značka nás odsud po 650 m zavede až do rekreačního areálu Pilák.

časová náročnost: cca 30 minut

Rekreační areál Pilák

Právě se před námi rozprostřelo rozlehlé parkoviště u moderního rekreačního areálu Pilská nádrž. Teď už jen stačí vytáhnout deku a užít si příjemné koupání a odpočinek. Pokud jste spíše sportovní duše nebo s sebou máte neposedné děti, využijte některou z mnoha atrakcí a zábavných prvků, které areál nabízí. Najdete zde multifunkční hřiště pro děti i dospělé, fitpark, les na honěnou, lanovou dráhu, minigolf, půjčovnu sportovních potřeb – pálek, loděk, šlapadel a dalšího sportovního zařízení včetně inline bruslí, kol nebo koloběžek které využijete třeba na přilehlé asfaltové cyklostezce mířící do Polničky nebo do centra města.

Na Piláku se můžete rychle a dosyta občerstvit. Hned pod hrází Pilské nádrže najdete také slibovanou restauraci Tálský mlýn, kolem které vede i naše zpáteční cesta k zámku. Asi 10 minut se budeme držet na dálkové cyklotrase Eurovelo 4. Rozhodně se zastavte a zadívejte se do mohutné koruny lípy malolisté, která roste kousek od Pilské nádrže u areálu firmy Tokoz, a jejíž kmen měří přes 800 cm. Po chvíli už odbočíme na žlutou turistickou trasu vlevo, která nás dovede opět ke žďárskému zámku.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

zpět na výběr výletu

Zastavení: Sklárna Karlov, Velké Dářko, Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora

Vhodné pro: milovníky historie, řemesel a přírody

Doporučený věk dětí: od 3 let

Dopravní prostředek: auto

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: cca 12 km

Výlet ke stažení v PDF

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelenou horu si můžete projít s naším průvodcem v předchozím výletu.

Přijeli jste na zámek s dětmi? Přečtěte si doporučení z tohoto výletu.

Sklárna Karlov

Ze zámeckého parkoviště teď zamíříme za neobyčejným zážitkem do 7 km vzdálené sklárny Jaroslav Svoboda AGS v nedalekém Karlově. Pokud jste dnes ještě neměli prostor na oběd, můžete navštívit Restauraci Karlov, která se nachází přímo u hlavní silnice. V jídelním lístku najdete týdenní menu i klasickou nabídku. Rodiny s dětmi ocení příjemný vnitřní dětský koutek i venkovní hřiště. Asi 400 m od restaurace se nachází náš cíl - soukromá sklárna založená v roce 1990, která navazuje na tradici sklářství Žďárských vrchů a zabývá se výrobou tvarovaného hutnického skla.

V pracovní dny od 6 do 13 hodin vás zde bude čekat otevřená náruč zdejších zaměstnanců, sklářů – srdcařů, ze kterých na první pohled ucítíte lásku k jejich řemeslu.

Nejprve projdete nedávno zbudovanou uměleckou galerií (otevřena ve všední den od 8 do 15 h, v sobotu od 9 do 14 h), ze které vám bude doslova přecházet zrak. Velká prodejní galerie je plná výrobků nejrůznějšího uměleckého zpracování, barev, tvarů i velikostí. Skvostem této místnosti je také původní sklářská pec. Hned vzápětí se dostaneme spolu s průvodcem přímo do sklářské hutě, kde můžete obdivovat sklářské mistry přímo při jejich práci. Pokud je vás víc než 8, objednejte se předem. Pro kreativní duše je zde připravena také dílna malování na sklo. S pomocí připravených šablon si můžete vytvořit milou vzpomínku na návštěvu tohoto místa.

Velké Dářko

Z Karlova je to k Velkému Dářku, co by kamenem dohodil. Pokud máte chuť na pěší procházku spojenou s koupáním, přejděte hlavní silnici a po kilometru dorazíte až k nádherným písečným plážím, které jsou skryté v lesích. Pokud budete bloudit, poptejte se na cestu místních, malé pláže vykrojené do lesa vodou jsou totiž jejich oblíbeným místem. V létě zde díky malé hloubce potkáte spoustu rodin s dětmi a na písečné hrady narazíte doslova na každém kroku. Hlavní pláž se nachází ještě o kilometr dál na druhém břehu „Moře Vysočiny“.

Na toto nejfrekventovanější místo pro rekreaci se dostanete také autem – jeďte směrem na Škrdlovice a před benzinovou pumpou odbočte vpravo. Nekonečná vodní plocha, sportovní vyžití, možnost ubytování ve dvou kempech, několik občerstvovacích zařízení, lyžařské běžecké stopy nebo letní večery se živou hudbou – to jsou hlavní důvody, proč sem míří tisíce lidí v průběhu celého roku. Téměř stoprocentní záruka, že zde bude foukat vítr, je důvodem, proč je Velké Dářko centrem pro milovníky windsurfingu, jachtingu nebo kitesurfingu. Dářko má svoje kouzlo během všech ročních období a velkou výhodou je, že je zde celoročně "otevřeno" 😊.

Náš tip: Pokud je všední den a vy chcete vidět skláře při jejich práci, doporučujeme začít sklárnou na Karlově. Poté pokračujte na Velké Dářko a zámek se Zelenou horou si nechte na konec.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

zpět na výběr výletu

Zastavení: Krátká, Samotín, Dráteničky, Blatiny, Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora

Vhodné pro: milovníky historie, lidové architektury a krásných výhledů

Doporučený věk dětí: od 3 let, možno projít s kočárkem

Dopravní prostředek: auto, část pěšky

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: 18 km autem + 6 km pěšky

Výlet ke stažení v PDF

Tento výlet doporučujeme začít na zámku ve Žďáru nad Sázavou a na Zelené hoře. Průvodce těmito místy najdete v prvním tipu na výlet. Pokud máte děti, čtěte tato doporučení.

Vesnická památková rezervace Krátká

Pokud jste si už všeho, co zámek a jeho okolí nabízí, užili dosyta, sedněte do auta a vyrazte směr vesnická památková rezervace Krátká u Sněžného. Už cesta na místo dlouhá 18 km nabídne krásné vyhlídky do přírody Žďárských vrchů.

Po cestě se můžete zastavit v některé z restaurací v malebných vesničkách – doporučujeme třeba Penzion Klokočí na Kadově s širokou nabídkou kvalitních jídel a dětským hřištěm. Pokud chcete zažít naprostou klasiku, rozhodně si nenechejte ujít kadovskou Hospodu U Janečků. V rodinné hospůdce, která patří k nejstarším domům na Kadově (byla postavena už kolem roku 1650), můžete ochutnat výbornou domácí kuchyni. Navíc se zde dodnes vaří místní specialita – Kadovánek – bylinný likér, který navazuje na legendární Samotínský vánek. To byl oblíbený bylinný šnaps, který vyráběl hostinský Emil Tlustoš v nedalekém Samotíně, kam se dnes také podíváme.

V Krátké můžete zaparkovat třeba v blízkosti Kaple sv. Cyrila a Metoděje. Hned za kapličkou stojí dům čp. 2, ze kterého se v červnu 2020 stane návštěvnické centrum – Dům přírody Žďárské vrchy ve správě obecně prospěšné společnosti Chaloupky. Díky moderním technologiím si zde budete moci prohlédnout, jak se Žďárské vrchy měnily během tisíciletí. Připravuje se také vnitřní i vnější interaktivní expozice.

Krátká - Samotín

Projděte malebnou vesničkou Krátká s mnoha roubenými usedlostmi a návesním rybníkem a zamiřte po asfaltové, ale málo frekventované silničce značené jako cyklotrasa č. 4340, směrem k obci Samotín. Všechny zdejší obce zakládané na počátku 18. století v souvislosti s rozvojem mnoha železářských hutí v okolí, vás uchvátí svými krásnými rozptýlenými staveními. Nad obcí Samotín mineme pomník věnovaný partizánskému oddílu „Záře“, který v této oblasti působil v letech 1944 – 1945. Po pár stech metrech procházíme kolem domu čp. 13, kde stávala již zmíněná slavná Samotínská hospoda, která zanikla se smrtí svého hostinského v roce 1988. Z původního stavení zbyly pouze základy a byl zde vystavěn nový dům. Právě zde a v okolní přírodě se natáčela oblíbená pohádka Obušku, z pytle ven!. Po chvilce míjíme občerstvení u Kolouška, malebnou hospůdku s příjemným venkovním i vnitřním posezením uprostřed přírody, pár set metrů od skály Dráteničky. Rychlé „okénkové“ občerstvení s dětským hřištěm nabízí výběr z polévek, teplých jídel a nápojů. Otevřeno je celoročně, proto sem míří spousta cyklistů, pěších turistů, běžkařů i horolezců.

Drátenická skála - Blatiny

Po cestě k přírodní památce Drátenická skála si užívejte nádhernou vyhlídku přes údolí na protější kopce. Projdeme kolem kamenného Monumentu Radka Jaroše, slavného horolezce a místního rodáka, který právě na Drátníku vylezl Radek Jaroš svou první cestu s horolezci. Drátenická skála (Dráteničky či Drátník) vysoká 775 m je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů ve Žďárských vrších. Pokud jste milovník horolezectví, najdete zde asi 16 míst vhodných pro lezení s cestami různé náročnosti.

Z Drátníku zamíříme do obce Blatiny a vrátíme se opět na cyklotrasu č. 4340. Opět míjíme krásné roubené domky a u domu čp. 15 sejde z cyklotrasy a zamíříme vpravo na asfaltovou silničku, která nás asi po jednom kilometru zavede opět ke kapličce ve vesnici Krátká.

Náš tip: Pokud chcete ochutnat místní specialitu Medové perníčky z Vysočiny, zamiřte ještě o 2 km dál do vedlejší obce Sněžné. Medové perníčky byly oceněny certifikátem Vysočina - regionální produkt.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Modelové království, Relaxační centrum

Vhodné pro: všechny věkové kategorie

Dopravní prostředek: chůze, auto, MHD Žďár

Časová náročnost: 1 den

Výlet ke stažení v PDF

Co dělat, když prší? Na Vysočině se vám to může lehce stát. Rozhodně to ale není překážka pro to, užít si ve Žďáře skvělý den plný kultury, historie i sportovního vyžití.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Náš jednodenní výlet začneme v Zámku Žďár, kde můžete zdarma zaparkovat svoje auto. V rozsáhlém areálu najdete zábavu na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Pokud by zrovna počasí dovolilo, můžete zajít na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Stejně jako poutníci po stovky let, i vy jistě oceníte krátkou okružní procházku kruhovým ambitem, ze kterého vedou troje dveře. Z každých se vám ukáže jiná vyhlídka na okolní krajinu. Přímo v kostele si pak zakoupíte vstupenky na komentovanou prohlídku tohoto architektonického skvostu.

Pak záleží na vás, jak se vydáte dál. Přímo u parkoviště zámku je zastávka MHD, odkud se pohodlně za pár minut dostanete přímo do centra města. Nebo můžete samozřejmě jet svým autem. To pak v centru města zaparkujte na centrálním parkovišti na Neumannově ulici. Pokud využijete místní MHD, vystupte na zastávce Havlíčkovo náměstí, kde také najdete hned několik skvělých kaváren, třeba Kafíčko, nebo U bílé kočky a černého psa. Na oběd si zajděte do některé z restaurací v okolí hlavního žďárského náměstí Republiky. Doporučit můžeme nepálskou restauraci Om nebo Grand Poppet Restaurant. A pokud už budete na hlavním náměstí, zastavte se u sochy „Muže se síťovkou“, která připomíná vynálezce síťovky Vavřína Krčila, který pocházel ze Žďáru na Sázavou.

Od náměstí se posilnění vydejte směrem dolů k Domu kultury, kde objevíte jedno z největších modelových kolejišť v Česku nazvané Modelové království. Uvidíte zmenšeniny opravdových stanic i významných staveb Českomoravské vrchoviny, třeba hradu Pernštejna, který je dalším z našich výletů. A na závěr našeho výletního tipu si ještě rozhodně zajděte do Relaxačního centra pro trochu toho sportovního vyžití. Na své si přijdou fandové plavání, saunování, vířivky i tobogánů.

Místa popsaná v našem tipu na výlet leží od sebe vždy jen pár minut, proto je i v případě velkého deště zvládnete s deštníkem nebo pláštěnkou.

Autor tipu na výlet: Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

Zastavení Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Šlakhamr, Olšiakovy sochy

Vhodné pro: všechny věkové kategorie

Dopravní prostředek: chůze Zámek – Šlakhamr (5,5 km)

Časová náročnost: 1 den

Délka trasy: tam i zpět 11 km

Výlet ke stažení v PDF

Jednodenní výlet s kouzelnými výhledy na krajinu Žďárska a trochou historie.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Tuhle kouzelnou procházku po blízkém okolí Žďáru nad Sázavou zahájíme u zámku. Sem se z centra města dostanete pohodlně MHD, po cyklostezce nebo autem, které můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti před zámkem. V rozsáhlém areálu najdete zábavu na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Můžete ale také zajít na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Tady na vás čeká jeden z prvních kouzelných výhledů na okolní krajinu, spatříte areál zámku, okolní zvlněnou krajinu a celé město Žďár nad Sázavou. Přímo v kostele si pak zakoupíte vstupenky na komentovanou prohlídku zdejšího architektonického skvostu.

Ze Zelené hory se vrátíme zpět k zámku, podél zámecké zdi se vydáme Dvorskou ulicí přes starý most kolem hospodářského dvoru Lyra. Odsud vystoupáme alejí k jezdeckému statku Starý dvůr, kde si v případě zájmu můžete domluvit i projížďku. Pokračujeme dál po modré turistické značce a cestou se nezapomínejte kochat okolní krajinou, spatříte totiž skvostnou Zelenou horu z jiného úhlu, než jak jste ji viděli dosud.

Olšiakovy sochy - Mamlas a Mamut a Rozštípená skála

Po pár stech metrech narazíte na sochu Mamalase, jednu ze soch umělce Michala Olšiaka a ta není dnes poslední. Jdeme dál rovně z kopce směrem k Jedlovskému rybníku a rybníku Dívka. Před podchodem pod železniční tratí se odbočením vpravo napojíme na červenou turistickou trasu, která vede kolem rybníku Dívka. Jdeme stále po červené podél obce Hamry nad Sázavou a vstoupíme do části obce zvané Najdek podejitím železniční tratě. Procházíme mezi venkovskými domy až k penzionu Najdek, kde se můžeme občerstvit. Stále jdeme po červené po mostku pro pěší přes řeku Sázavu, malebným lesem kolem další Olšiakovy sochy, Mamuta, pod přírodní památkou Rozštípená skála.

Šlakhamr

Tady opustíme červenou značku a na dohled rovně podél řeky a náhonu už vidíme samotný Šlakhamr. Šlakhamr, původně středověký hamr, je mechanická kovárna a jeho úkolem bylo zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku. Na prohlídce uvidíte i funkční vodní kolo.

Poté se vrátíme stejnou cestou zpět k zámku, nebo využijeme hromadnou dopravu z obce Hamry nad Sázavou.

 

Autor tipu na výlet: Václav Košťál, Hana Vykoukalová 

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Vysočina Aréna

Vhodné pro: rekreační sportovci

Dopravní prostředek: kolo

Časová náročnost: 1 den

Délka trasy: 42 km

Výlet ke stažení v PDF

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Naši celodenní výlet za sportovním vyžitím začneme v Zámku Žďár, kde jsou cyklisté vítáni, a vydáme se na okružní jízdu se zastávkou ve Vysočina aréně. Co zažít na zámku, si můžete přečíst v předchozím výletu.

Od bývalého cisterciáckého kláštera, dnes Zámku Žďár, se vydáme po cyklotrase EuroVelo4 (EV4) k nedalekému Poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kde se můžeme zastavit a pokochat se pohledem na tento skvost barokní gotiky a užijte si i výhledy na okolní krajinu. Od Zelené hory se po EV4 přesuneme směrem na obec Vysoké a pokračujeme do obce Lhotka. Na konci obce odbočíme mírně doleva na polní cestu (stále EV4) a pokračujeme přes Jiříkovice a Harusův kopec s vysílačem, který je dobrým orientačním bodem.

Vysočina Aréna

Mineme sjezdovku a už nás vítají tribuny novoměstské Vysočina Arény.  Malý tip – na sjezdovku i do arény se můžete vrátit i v zimě a užít si je i na lyžích. Sportovní areál je známý pořádáním světových pohárů v biatlonu či horských kol. Dříve bylo Nové Město na Moravě spojeno hlavně s běžeckým lyžováním a proslulou Zlatou lyží. Aréna nabízí singletracky různých obtížností v celkové délce přes 30 km. Nedávno zde vzniknul také pumptrack, na kterém se můžete rozehřát před technickými pasážemi v lesích Ochoza.

Až se v aréně dostatečně vyřádíte, vydáme po modré značce přes koupaliště až do Maršovic, kde se před námi objeví socha Buddhy, která je součástí stylové kavárny MA Bu. Větší hlad můžeme zahnat v restauraci Maršovská rychta. Z Maršovic se vydáme směrem k centru Nového Města na Moravě a odtud k hlavní silnici č. 19, kterou musíme přejet, abychom mohli začít stoupat k vrchu Kalvárie. Na kopci jsou postavené tři kříže a výhled odtud na celé Nové Město na Moravě stojí za to.

Pokud máte rádi pivo, nemůžete po cestě minout minipivovar Hejkal, ideální místo k nabrání dalších sil. Zpestřením může být zookoutek (bod 10), kterým můžeme s kolem projít. Odtud už zpět z kopce na kruhový objezd a vydáme se směrem na obec Petrovice po cyklotrase č.103,19. Před obcí Hlinné odbočíme doprava a vydáme se po trase č. 5226. Pokud nemáme výhledů ještě dost, můžeme se krátkou zajížďkou pokochat výhledem na kopci Vejdoch. Z trasy č.5226 se napojíme na trasu č.19 a dojedeme až do obce Veselíčko s nenápadnou hospůdkou, ve které si můžeme poslechnout historický orchestrion. Poté projedeme Obcí Mělkovice a na hlavní silnici č.19 se dáme vpravo, po 300 metrech ji však znova opustíme (musíme ji přejet na druhou stranu) a jedeme po mírně rozbité asfaltce kolem samoty Plíčky až do obce Vysoké. Odtud už nás znovu vítá kostel na Zelené hoře jako dominanta v okolní přírodě.

Tip: Pokud Vám nezbudou síly po jízdě na singletracích, lze využít nedalekou zastávku, odkud se vlakem dostanete i s kolem zpět do Žďáru nad Sázavou.

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt, Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

 

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Eden Bystřice nad Pernštejnem

Vhodné pro: všechny věkové kategorie

Dopravní prostředek: chůze, auto

Časová náročnost: 1 den/2 dny (dle toho, zda navštívíme vše ve Žďáře)

Délka trasy: 65 km (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Výlet začneme v bývalém cisterciáckém klášteře (dnes zámek) ve Žďáře nad Sázavou. V blízkosti je parkoviště bez poplatku. V rozsáhlém areálu zámku najdeme zámeckou kavárnu, obchůdek se suvenýry, který nabízí spoustu regionálních výrobků a zámecké informační centrum. Na recepci si můžete zakoupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Dále je možno koupit vstupenku na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup zvlášť do Barokní galerie a zvlášť na prohlídku.  Zámek nabízí několik druhů ubytování (možnost se snídaní v zámecké kavárně).

Ze zámku je pěší procházka přes hráz rybníka ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Ze shora uvidíme nádherný výhled na celý zámecký areál a Konventský rybník. Vstupenku na komentovanou prohlídku kostela zakoupíte na místě.

Na jídlo lze zajít do restaurace Táferna, která se nachází v blízkosti areálu zámku nebo do nedalekého nově otevřeného Tálského mlýna (10 minut pěšky), příp. si autem můžeme popojet do centra města, kde jsou k dispozici další restaurace (např. restaurace Na Farských).

Bystřice nad Pernštejnem - Centrum Eden

Dalším cílem našeho výletu je město Bystřice nad Pernštejnem. Vydáme se ze Žďáru nad Sázavou po silnici I.třídy (č.19) směr Nové Město na Moravě/Bystřice nad Pernštejnem. Křižovatku u Penny Marketu projedeme rovně směr Štěpánov nad Svratkou. Na další křižovatce odbočíme doprava směr Dolní Rožínka a budeme se držet cedulí Centrum Eden/vlakové nádraží.

U Edenu je parkoviště bez poplatku. V Centru Eden můžete navštívit Panský dům, pivovar, horáckou vesnici, farmu, jízdárnu nebo Eko farmu. Během roku se zde pořádají různé akce (Dožínky, Slavnosti brambor, Velikonoce, Vánoce atd.). Za Edenem doporučuji s dětmi navštívit Pohádkovou alej s pohádkovými postavičkami a různými prolézačkami. Na konci aleje najdeme nově postavený Bystřický park miniatur hradů, kostelů a jiných památek v okolí řeky Svratky a také sochu Zubra od Michala Olšiaka.

Na jídlo si můžete zajít do Café ohrada, které se nachází naproti centru Eden. Z restaurací pak mohu doporučit restauraci Harenda.

Autor tipu na výlet: Simona Čermáková

zpět na výběr výletu

Zastavení: cyklostezka Přibyslav-Sázava, Přibyslav

Vhodné pro: rodiny s dětmi, cyklisty, inline-bruslaře

Doporučený věk dětí: neomezeně

Dopravní prostředek: auto, kolo / brusle

Časová náročnost: 3 - 6 hodin

Délka trasy: Přibyslav - Sázava 9,3 km , to samé zpět

Výlet ke stažení v PDF

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Náš dnešní jednodenní výlet ze žďárského zámku jsme naplánovali pro celou rodinu. Zámecké zážitky si můžete prohlédnout v předchozím výletu. Potom jsme se vydali směrem do centra Žďáru, kde už nás GPS navigace provedla městem až do obce Hamry nad Sázavou, odkud jsme pokračovali do Sázavy, odkud jsme cestu po cyklostezce začínali.

 

Cyklostezka a inline stezka Sázava - Přibyslav - Sázava

Na začátku cyklostezky je vybudované parkoviště s lavičkami. Trasa je dlouhá přes 9 kilometrů, její terén je velmi mírný, takže zde můžeme odpoledne bez obav z pádu strávit s dětmi, ale i dát si trochu do těla a pojmout výlet jako pořádné sportovní vyžití. Asi dva kilometry od začátku stezky v Sázavě se nám ukáže vyhlídka na velmi fotogenický most. Cyklostezka vede bývalou železniční tratí, v létě po ní můžeme potkat cyklisty, inline-bruslaře, běžce a v zimě zase běžkaře. Podél stezky si celou dobu užíváme krásnou přírodu, louky, les, nebo také skalní stěny.

Po více než devíti kilometrové trase je několik odpočívadel s lavičkami a stříškami, kde se dá zastavit, občerstvit sebe i děti a odpočnout si před dalším úsekem. Na trase jsou také po každém půl kilometru označené patníky udávající počet zbývajících/ již ujetých kilometrů – záleží, zda svou trasu začínáme v Sázavě, nebo vyjíždíme naopak v Přibyslavi na vlakovém nádraží.

Jako zpestření jsou po trati umístěné informační cedule, které nás seznámí s okolními obcemi a historií bývalé železniční tratě. Výhodou výletu na cyklostezku je, že zde můžeme strávit celé odpoledne, ti statečnější si můžou dát „koleček“ více. Děti můžeme zejména v létě vzít za odměnu na konec jednodenního zájezdu do centra Přibyslavi, kde na náměstí točí výbornou zmrzlinu nebo ledovou tříšť.

Pokud si chceme výlet odlehčit a zdolat jen jednu cestu, můžeme na druhou stranu cyklostezky přejet vlakem.

Náš tip: Pokud z parkoviště u cyklostezky v Přibyslavi budete pokračovat dál autem pod železniční most, po necelých 3 km dojedete do malé vesničky Olešenka. Pokud milujete regionální potraviny a kozí výrobky, můžete zde po telefonické domluvě navštívit Dvorský kozí statek, jehož kozí výrobky získali certifikát Vysočina - regionální produkt.

Autor tipu na výlet: Kristýna Svobodová

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, skalní útvar Devět skal

Vhodné pro: rodiny s dětmi, prázdné hnízdo, seniory

Doporučený věk dětí: neomezeně

Dopravní prostředek: auto, pěšky

Časová náročnost: 6 h

Délka trasy: 19,2 km autem, 4 km pěšky (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Cílem tohoto výletu jsou hned tři NEJ - bývalý cisterciácký klášter, památka UNESCO a nejvyšší vrchol  Žďárských vrchů.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Dnešní jednodenní výlet na Vysočině jsme se rozhodli navštívit místní klasiku – Zámek Žďár nad Sázavou a poutní kostel na Zelené hoře a poté pokračovat do přírody na vyhlídku Devět skal. Před zámkem je velké neplacené parkoviště, kde je možné nechat auto na celou dobu Vaší návštěvy. Na Zámku jsme pobyli necelé dvě hodiny v Muzeu nové generace a za odměnu jsme si dali výbornou kávu v místní kavárně s čokoládovým dortíkem, protože víme, že nás čeká na našem jednodenním zájezdu ještě velký výdej energie.

Vydali jsme se na Zelenou horu ze zámku po dřevěné lávce kolem Konventního rybníku. Na Zelené hoře probíhají prohlídky, ale my jsme se rozhodli dopřát si soukromí a nafotit si Zelenou horu sami v klidu a bez doprovodu. Celý areál je volně přístupný a potkali jsme zde i další nadšené turisty s foťáky v ruce. Ze Zelené hory je mimo jiné krásný výhled po okolí i na samotný zámek. Po krátké exkurzi této památky UNESCO jsme se vydali zpátky k autu na cestu do přírody.

Pod Lisovskou skálou

Jeli jsme po hlavní silnici až do obce Herálec, kde jsme odbočili na první velké křižovatce doprava ke kostelu a jeli zhruba čtyři kilometry až na parkoviště „U železného sloupku“. Zde jsme nechali auto a vydali se po žluté turistické stezce až na vrchol Devíti skal, které se nachází ve výšce 836 m. n. m. a jsou tak nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů. Cestou na vrchol jsme minuli rozcestí Pod Lisovskou skálou Devět skal rozcestí.

Devět skal

Na Devět skal je možné bez problémů vylézt i s dětmi, v letních měsících jsou zde občas i fronty, tento skalní útvar je oblíbený i pro sportovní vyžití, stává se cílem cesty mnoha běžců i cyklistů. Za odměnu se nám na vyhlídce otevřel pohled na Žďárské vrchy, říká se, že z Devíti skal je při hezkém počasí vidět až do Jeseníků nebo Kutné hory. Stejnou cestou jsme se vydali zpátky a na chytrých hodinkách se nám u auta ukazují dohromady přes čtyři krásné kilometry lesními cestami. A to se dá lehce zvládnout i s dětmi!

Autor tipu na výlet: Kristýna Svobodová

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Křižánky, Devět skal

Vhodné pro: všechny věkové kategorie (pěší trasu lze zkrátit)

Dopravní prostředek: auto, chůze (9 km)

Časová náročnost: 1 den

Délka trasy: 23 km autem, 9 km pěšky

Výlet ke stažení v PDF

Cílem tohoto výletu jsou hned tři NEJ - bývalý cisterciácký klášter, památka UNESCO a nejvyšší vrchol  Žďárských vrchů.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Náš jednodenní výlet začneme v Zámku Žďár, kde můžete zdarma zaparkovat svoje auto, to ještě budete potřebovat. V rozsáhlém areálu najdete zábavu třeba i na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Zajít můžete také na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Stejně jako poutníci po stovky let, i vy jistě oceníte krátkou okružní procházku kruhovým ambitem, ze kterého vedou tři východy. Z každého se vám ukáže jiná vyhlídka na okolní krajinu. Přímo v kostele si pak zakoupíte vstupenky na komentovanou prohlídku tohoto architektonického skvostu architekta Santiniho.

Křižánky s tipem na oběd

Plni dojmů se vrátíme zpět na parkoviště u zámku, odkud se vydáme autem po silnici č. 37 směrem Ždírec nad Doubravou. Na křižovatce odbočíme vpravo a pokračujeme po silnici č. 350 až do Svratky. Přijedeme až na náměstí, kde na křižovatce odbočíme vpravo a po silnici č. 354 dojedeme do roztomilé obce Křižánky. Před kapličkou odbočíme vpravo a kolem Kyšperského rybníka se dostaneme až k Penzionu pod Bílou skálou. Oběd ve zdejší restauraci rozhodně stojí za to a dezertem také nic nepokazíte. Dostanete výtečnou moderní domácí kuchyni postavenou především na kvalitních surovinách od lokálních dodavatelů. V těsné blízkosti venkovní zahrádky je hřiště s houpačkami a prolézačkami, rodiče tak mají děti na očích. Před výšlapem na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů.

Příroda v okolí Křižánek

Posilněni můžeme vyrazit pěšky okolo Kyšperského rybníka, který přímo vybízí ke koupání. Když je klidná hladina, můžeme v jejím odrazu zahlédnout i Devět skal, které nás dále čekají. Projdeme částí vesnické památkové rezervace Křižánky s okouzlujícími roubenkami i zděnými usedlostmi. Pokračujeme po modré turistické značce a zároveň po naučné stezce Naše stromy až k přírodní památce Bílá skála, která dosahuje výšky až 28 metrů. Odtud je to už jen něco přes kilometr k našemu hlavnímu cíli Devíti skalám.

Devět skal

Devět skal je se svými 836 metry nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhým nejvyšším Českomoravské vrchoviny. Z vrcholu se můžeme rozhlédnout po malebném okolí, které bylo předlohou mnoha malířům krajinek. A zpět se už vydáme po žluté turistické značce, mineme studánku a na rozcestníku U Žida pokračujeme dále po žluté až k rozcestníku Na Brušovci. Odtud po zelené značce až do Křižánek.

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt, Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Rekreační areál Pilák, Hamry nad Sázavou, sochy Michala Olšiaka

Vhodné pro: rodiny s dětmi

Dopravní prostředek: pěšky (6 km)

Časová náročnost: 1 den

Výlet ke stažení v PDF

Pohodový jednodenní výlet pro celou rodinu vám představí okolní krajinu i fantazijní svět soch Michala Olšiaka.

Zámek Žďár nad Sázavou

Dnešní procházku s dětmi začneme v  Zámku Žďár, kam se z centra města dostanete pohodlně MHD nebo můžete zaparkovat svoje auto na bezplatném parkovišti u zámku. V rozsáhlém areálu najdete zábavu třeba i na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Průvodce vám svým hlasem v audioprůvodci dělá děvčátko, které na multimediálních exponátech poutavou formou představí zdejší kraj a jeho historii.

Rekreační areál Pilák 

Ze zámku se vydáme Dvorskou ulicí, kde před historickým mostem odbočením vpravo a napojíme se na cyklostezku. Ta nás dovede k hraničnímu kameni Čech a Moravy se sochou lva a orlice na konci Rekreačního areálu Pilák. V areálu vaše děti rozhodně ocení několik hřišť, lanovou dráhu, diskgolf nebo minigolf a celý areál přiléhá ke stejnojmenné nádrži, kde se můžete nejen vykoupat, ale třeba si půjčit i šlapadla nebo loďky.

Už z hráze můžete zahlédnout malebný hotel a hostinec Tálský mlýn, kde vám nabídnou prvotřídní sezónní kuchyni v příjemném prostředí. Občerstveni se přesuneme k rozcestníku Tálský mlýn, kde se odbočením vlevo napojíme na modrou turistickou značku. Po ní půjdeme do kopce k jízdárně Starý dvůr a pokračujeme až k další soše, tentokrát takzvaného Mamlase. Spolu s ním se můžete chvíli zastavit a rozhlížet se po okolní krajině, jejíž hlavní dominantou je bezesporu kostel na Zelené hoře.

Dále cestou rovně z kopce jdeme po značeném Hamerském okruhu k Jedlovskému rybníku a pokračujeme podejitím železniční tratě k soše Hamroně. To je takový pomyslný strážce nedaleké obce Hamry nad Sázavou. Přes tu se také po značené trase Hamerského okruhu projdeme ke kapličce pod Březinovým mlýnem. Tam se napojíme na cyklostezku a ta nás po mostě přes Sázavu dovede k soše koně u restaurace a jízdárny Na ranči.

Autor tipu na výlet: Václav Košťál, Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou – Muzeum nové generace, Naučná stezka Kukyho les

Vhodné pro: rodiny s dětmi a zvířecími miláčky

Doporučený věk dětí: 3–12, je možné zvládnout s terénním kočárkem

Dopravní prostředek: auto

Časová náročnost: cca 5 hodin

Délka trasy: 30 km autem, 1 km pěšky

Výlet ke stažení v PDF

Zveme vás na jednodenní výlet, který se bude zamlouvat nejen vašim dětem, ale i vám. Výlet doporučujeme začít na žďárském zámku, ale pokud zvolíte opačné pořadí, rozhodně tím nic nezkazíte.

Zámek Žďár nad Sázavou – Muzeum nové generace

Bezplatné zámecké parkoviště se nachází hned naproti zámku. Stačí přejít silnici a pak už vás povede velký, nádherně kvetoucí trvalkový záhon. Když přijedete v pravý čas, můžete zde dětem natrhat i lesní jahody.

Z recepce zámku si můžete odskočit na toaletu a odložit si batohy i bundy do šatny. Po zakoupení vstupenek do Muzea nové generace dostanete sluchátka s audioprůvodcem, který vás celou expozicí provede. Na jednoho průvodce můžete připojit dvě sluchátka, takže můžete být k službám i malým dětem, které by samy přístroj ještě neuměly ovládat. Garantujeme, že toto muzeum bude bavit vaše ratolesti i vás. Příběh zámku – bývalého kláštera ze 13. století - je vyprávěn za pomocí zážitku, světel, videoprojekcí a nádherné hudby. Ty nejmenší děti budou milovat světelnou stěnu, která reaguje na pohyb nebo kaleidoskop plný zrcadel, ve kterém se promítá barokní nebe. Na návštěvu muzea doporučujeme počítat s cca 60 – 90 minutami.

A teď už honem pro nějakou odměnu. Moc dobře k tomu poslouží velký zámecký obchod plný milých dárků, knížek, dřevěných her a hraček, regionálních potravin a v neposlední řadě turistických známek, vizitek a pohlednic. Přímo v obchůdku se nachází dětský koutek. Hned za rohem najdete zámeckou kavárnu s vnitřním posezením i venkovní terasou s výhledem na Zelenou horu (památku UNESCO). Vybrat si můžete ze široké nabídky káv, domácích limonád, čokolád, místních dortíků, zmrzliny nebo drobného občerstvení. V létě si můžete na terase dopřát i jednoduchý teplý oběd.

Pokud máte chuť, vyběhněte s dětmi na kopec k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckému na Zelené hoře od známého stavitele Jana Blažeje Santiniho. Když ho obejdete do kola, zjistíte, že je ze všech stran úplně stejný. Jeho prohlídka skrývá mnoho dalších symbolů a tajemství. Odměnou je nádherná vyhlídka na zámecký areál.

Návštěvu zámku doporučujeme jako skvělý tip na výlet na Vysočinu v průběhu celého roku. Každý měsíc se tu navíc koná nějaká akce pro děti i dospělé.

Naučná stezka Kukyho les

Teď už můžete nasednout do auta a vyrazit za dobrodružstvím do nedalekých Březin. Doporučujeme zvolit cestu vedoucí přes Tři Studně, Fryšavu pod Žákovou horou, Kadov a Krátkou. Budete nadšeni z nádherné přírody Žďárských vrchů a vesnic plných krásných lidových stavení. Za půlhodinky dorazíte do vesnice Březiny. Na jejím konci se nachází začátek i ukončení naučné stezky Kukyho les – Penzion Na Bělisku.

 

Pokud přijedete od pátku do neděle, můžete si zde dát také oběd, zmrzlinu nebo jiné drobné občerstvení. V jiné dny doporučujeme využít některou z mnoha restaurací po cestě. Zábavná naučná stezka pro děti inspirovaná dobrodružnou pohádkou Jana Svěráka Kuky se vrací je však otevřena bez omezení po celý rok. Je dlouhá asi jeden kilometr a najdete na ní osm očíslovaných zastavení s informačními tabulemi a zábavnými aktivitami.

Zastavení na naučné stezce Kukyho les

Na parkovišti u penzionu najdete naklápěcí „Interaktivní mapu“, kde si za pomocí kuličky vyzkoušíte svoji zručnost a „projedete“ všechna zastavení po cestě. Najdete zde také tištěnou mapku, do které můžete po cestě sbírat razítka z každého zastavení.

Počítejte s tím, že u druhé zastávky s názvem „Vodní hrátky“, se rozhodně zdržíte. Za pomocí vody ze studánky zde v dřevěných korýtkách rozpohybujete vodní mlýnky a vyrobíte bahniště nebo brouzdaliště.

Pokračujte směrem k vrbám vysázeným u lesa. Tady vás čekají „Hrátky s vrbovými proutky“. Dozvíte se třeba, jak se plete pomlázka.

Cestou z mírného kopce se nachází „Skládka“. Naštěstí tedy jenom ta pohádková - Pytlík Vidlička totiž na skládku odváží odpadky z přírody. Víte, jak dlouho trvá, než různé druhy odpadků z přírody zmizí? Zahrát si zde můžete také zábavnou Kuličkiádu.

O kousek dále si děti na zastavení „Co je k jídlu“ mohou prověřit svou bystrost. Jen za pomocí malého detailu v kukátku hádají, co za obrázek „jídla“ se za kukátkem nachází.

Teď už vstoupíte do lesa, na jehož okraji je postaven „Hergotův dům“. Do patrového domu Kapitána von Hergota můžete za pomocí lana vyvézt šišky a vyzkoušet si roli strážce lesa. Vedle domu vás v písku čeká poznávání zvířecích stop.

Řeka Svratka vás zavede k předposlednímu zastavení „Tref si svého záškodníka“ a velké odměně na nejvzdálenějším místě stezky – Hergotmobilu. Jízda v imitaci známého automobilu z pohádky, ze kterého můžete trefovat šiškami záškodníky, baví snad úplně všechny.

Pokud se vám podaří děti vylákat z automobilu, zamiřte k poslední interaktivní tabuli „Domácí zvířátka“. Díky QR kódům můžete na svém telefonu spustit zvuky různých zvířat.

A jsme zpět u volně přístupného hřiště Penzionu Na Bělisku, které může být spolu se zmrzlinou pěkným zakončením vašeho výletu.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

zpět na výběr výletu

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Sklárna Karlov, Modelové království, Naučná stezka

Vhodné pro: rodiny s dětmi

Dopravní prostředek: pěšky, autem, na kole

Časová náročnost: 1 den

Výlet ke stažení v PDF

Sklárna Karlov

Pokud Vás zajímá jaká je práce ve sklárně, můžete se o tomto řemesle dozvědět více při návštěvě sklárny AGS Jaroslava Svobody v Karlově. V rámci exkurze si můžete vyzkoušet malování na sklo, ale pozor, prohlídky jsou pouze ve všední den od 6 do 13 hodin. Galerie s prodejnou je pak otevřená i v sobotu. Při plánování výletu je tedy nutné počítat s  touto otevírací dobou a je tak vhodné sklárnou program dne zahájit. Karlov je obec v těsné blízkosti Velkého Dářka pouhých 8 km od areálu žďárského zámku. Výlet se dá pohodlně absolvovat i na kole po cyklostezkách.

Kam na oběd

Při návratu z karlovské sklárny se cestou zpět do Žďáru nad Sázavou můžeme zastavit na oběd v hotelu a hostinci Tálský mlýn, kde vám nabídnou prvotřídní sezónní kuchyni v příjemném prostředí. Hostinec najdete hned pod Rekreačním areálem Pilák, kde se dají pohodlně zaparkovat kola i auta.

Zámek Žďár nad Sázavou

Odsud je to už jen kousek k Zámku Žďár. V rozsáhlém areálu najdete zábavu třeba i na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Průvodce vám svým hlasem v audioprůvodci dělá děvčátko, které na multimediálních exponátech poutavou formou představí zdejší kraj a jeho historii.

Zámek je ideálním výchozím bodem pro Naučnou stezku okolo Zelené hory, která vás na okruhu dlouhém 2,5 km provede pod památkou UNESCO na Zelené hoře a ukáže vám kouzelná přírodní zákoutí. Od zámku se tedy vydáme k hrázi Konventního rybníka, odkud už nás cedule povedou podél rybníka dál po stezce. Stezka končí opět u zámku a pak záleží na vás, jak se vydáte dál. Přímo u parkoviště zámku je zastávka MHD, odkud se pohodlně za pár minut dostanete přímo do centra města. Nebo můžete samozřejmě jet svým autem. To pak v centru města zaparkujte na centrálním parkovišti na Neumannově ulici. Pokud využijete místní MHD, vystupte na zastávce Havlíčkovo náměstí, kde také najdete hned několik skvělých kaváren, třeba Kafíčko, nebo U bílé kočky a černého psa.

Od náměstí se posilnění vydejte směrem dolů k Domu kultury, kde objevíte jedno z největších modelových kolejišť v Česku nazvané Modelové království. Uvidíte zmenšeniny opravdových stanic i významných staveb Českomoravské vrchoviny, třeba hradu Pernštejna, který je dalším z našich výletů.

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt, Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

Blatiny

Mohlo by vás zajímat