Zámek Žďár

Kulturní akce ve Žďáru nad Sázavou 2020

…aneb kam vyrazit za zábavou?

U nás ve Žďáru (nebo ve Žďáře, jestli chcete) to není jen o památkách nebo sportu, jak si můžete přečíst v našich výletních tipech, ale i o pestrém kulturním vyžití. Ať už se k nám na Vysočinu vydáte v létě, na podzim nebo v zimě, najdete si jistě to svoje. Na své si přijdou milovníci hudby, umění i sportu. Zpříjemněte si výlet na Vysočinu některou z připravovaných akcí.

Letošní plán je sice trochu neklidný, ale věříme, že uvedené akce se uskuteční už bez větších změn.

Tak pojďme na to.

Včelí svět všemi smysly můžete s dětmi objevovat ve žďárském zámku každý den od 9 do 18 hodin až do konce července. Navštívit zde můžete interaktivní výstavu Včela - Cesta do včelího města.

Na konci června, v  neděli 28. června, poměří na Pilské nádrži svoje síly sportovci na akci Žďárský Classic triaton.

Tip: Pilská nádrž je součástí Rekreačního areálu Pilák, kde si krom vody můžete zahrát třeba diskgolf, minigolf, nebo využít některé z dětských hřišť.


Během celých letních prázdnin připravili na zámku ve Žďáru nad Sázavou oblíbenou akci pro rodiny s dětmi - Letní dětské prohlídky. Každé letní pondělí, středu a pátek od 10 hodin můžete zažít prohlídku zámku plnou zábavných her a nových vědomostí, v letošním roce se zaměřením na barokní řemesla a každodennost tehdejšího života. Nezapomeňte si na prohlídce rezervovat místo, bývá plno!

Pokud chcete spatřit Žďár nad Sázavou z jiné perspektivy, nenechte si ujít Komentovanou prohlídku věže kostela sv. Prokopa přímo v centru města. Věž bude letos v létě (do 31. 10.) otevřena každý den mimo pondělí a když by pršelo, od 9:00  do 16:30 hod., s polední přestávkou od 11:30 do 13:00 hod. V sobotu 18. července a podruhé také v sobotu 19. září budou komentované prohlídky prodlouženy do 21:30 a 21:00 hod.

 Tip: Jen pár metrů od kostela můžete navštívit Regionální muzeum a Moučkův dům, kde se dozvíte něco z historie zdejšího kraje, jak se vyráběla sladkost mejdlíčko, nebo kdo je vynálezcem legendární žďárské tašky síťovky.

Hudební událost léta vypukne v pátek 24. července a v sobotu 25. července na I. nádvoří Zámku Žďár.  Festival Pod Zelenou horou už přes deset let láká vyznavače kvalitní kultury na hudby z celého Česka. Nenechte si ujít také Warm up Sázava fest 10.7.v čele s Veronou a Jazzový piknik v zahradách zámku Kinských, který proběhne 11.7. a k poslechu Vám bude hrát mimojiné Ondřej Ruml, Berdychův gang a další skvělí hudebníci.

Také milujete, když můžete na hradech nebo zámcích nahlédnout do soukromých prostor rodiny, která zde žije? Právě takovou možnost nabízí akce Kouzelné zahrady - komentovaná prohlídka, která proběhne od 10. do 16. srpna na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Prohlídka s průvodcem bude doplněna o květinové instalace s tématem ČAS.

Festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu , to je Festival KoresponDance, který se v Zámku Žďár uskuteční od pátku 14. srpna do neděle 16. srpna.

Od 16. do 28. srpna můžete pod okny v areálu Zámku Žďár naslouchat nádherným tónům houslí. Konají se zde totiž Mezinárodní houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka. Během těchto kurzů jsou připraveny 3 koncerty a 2 semináře pro veřejnost.

Letní kino za Domem kultury je příjemným zakončením dne po výletě ve Žďáře nad Sázavou. Jednoduše se posadíte nebo položíte na trávu a sledujete filmy s řekou Sázavou za zády. A kdy že to bude? Od úterý 18. srpna do pátku 21. srpna.

Tip: Přímo v Domě kultury sídlí také Modelové království, jedno z největších modelových kolejišť v republice. Uvidíte v něm věrný zmenšený model okouzlující krajiny Českomoravské vrchoviny včetně významných staveb jako je žďárský kostel na Zelené hoře, nebo pohádkový hrad Pernštejn.


Velkolepá podívaná na hladinu Pilské nádrže se vám nabízí na sobotu 22. srpna při závodech Dračích lodě Vysočina.

Tip: Pilská nádrž je součástí Rekreačního areálu Pilák. Hladinu nádrže můžete prozkoumat i na lodičkách nebo šlapadlech.


Hlavní letošní akce na přelomu prázdnit se jmenuje Slavnosti jeřabin. Je spojená s mezinárodním Sochařským sympoziem akce nesou společné téma sklářství na Vysočině. Součástí programu mezi 24. srpnem a 20. zářím jsou koncerty, výstavy, sochání a rodinný program v městském parku na Farských humnech a mnoha dalších místech po celém městě.

Tip: Specialitou celých slavností je jednodenní výlet po významných sklářských místech v okolí. 5. září se můžete vydat autobusem i s průvodcovským výkladem za zážitky.

 

Další sportovní akcí na Pilské nádrži je Pilman triatlon v sobotu 29. srpna. Pokud tedy zvládáte běh, koho i plavání a jste soutěživí, takhle akce je pro vás.

 Tip: V Rekreačním areálu Pilák si můžete prohlédnout i jednu ze soch Michala Olšiaka. Pokud by vás zaujala, více jich potkáte v jednom z našich výletních tipů.


V netradičním termínu se letos koná Žďárská pouť. Od 18. do 20. září to na oválu u Zimního stadionu bude vířit atrakcemi všeho druhu od kolotočů až po autodromy. Žďárská pouť patří mezi největší v republice a každý rok si ji užívají doslova davy návštěvníků.

Tip: Kousek od oválu, na kterém mimochodem trénovala i Martina Sáblíková, najdete moderní tenisové kurty, kde se dá v kryté hale hrát po celý rok.

Sobotu 26. září můžete strávit na Dni venkova v Zámku Žďár. Seznámíte se s hospodařením v krajině, v lesích i na rybnících. Letos je připraven bohatý program na téma VODA.

Tip: v Zámku Žďár najdete vyhlášené interaktivní Muzeum nové generace, které byste při návštěvě Žďáru nad Sázavou rozhodně neměli vynechat.

K podzimu nejen na Vysočině neodmyslitelně patří dýně. A hned celý Den dýní můžete strávit v Zámku Žďár v sobotu 31. října. Akce plná tvoření, inspirace a dýňových specialit bezesporu zabaví celou rodinu.

Umělecké a řemeslné trhy jsou stále více oblíbené a i řemeslníci z Vysočiny mají co nebídnou. Pokud tedy vyrazíte do Žďáru na podzimní výlet, zajděte si v sobotu 28. listopadu do Domu kultury na Adventní FLER trh.

Tip: Po trhu můžete zajít do nedalekého Kina Vysočina, které má i vlastní Café Biják.


Pokud svůj výlet na Vysočinu plánujete více na zimu, můžete zajít do Zámku Žďár na dvoudenní Vánoční trhy.  V sobotu 5. prosince a neděli 6. prosince budou prostory zámku plné stánků s rukodělnými výrobky i dobrotami všeho druhu.

A pokud byste si z těchhle akcí nevybrali, nebo se vám nehodí termíny, kompletní přehled akcí najdete na oficiálním webu města v záložce Kalendář akcí.

Autor tipů na kulturní akce: Hana Vykoukalová

Den venkova Zámek Žďár nad Sázavou

Mohlo by vás zajímat