Zámek Žďár

Muzeum nové generace

Zažijte cestu, zažijte příběh!

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké.

Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. V roce 2018 bylo zařazeno na 2. místo v kategorii Muzea České republiky ve výběru známého cestovatelského portálu TripAdvisor. Honosí se také titulem Stavba Vysočiny 2016.

Jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven

NÁŠ TIP: Navštivte Muzeum nové generace jako první místo na cestě za poznáním Žďárských vrchů. Muzeum nové generace totiž není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory (památka UNESCO) i širokého okolí. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Ta může vést z muzea třeba Po stopách Santiniho (prohlídka areálu zámku s průvodcem).

Muzeum nové generace je otevřené celoročně (podle aktuální otevírací doby). Skupiny nad 10 osob prosíme, aby se objednávaly min. několik hodin předem na tel. 732 384 312.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora (UNESCO)

Oáza klidu

Čekala jsem spoustu techniky a našla jsem oázu klidu, moudrosti a nových poznatků. Mimořádný zážitek, držím palce ve Vaší započaté práci. Laskavý přístup k návštěvníkům.

(J. Matoušková)

Letecký pohled Zámek Žďár nad Sázavou
Muzeum nové generace - Zámek Žďár nad Sázavou Baroko

Zábava pro děti

Tady není co vytknout-byli jsme zde poprvé a v rámci lednových prohlídek zdarma! Dětem (13, 9, 5 let) se moc líbila sluchátka a ovladač a pouštěli jsme si všichni komplet všechny texty u jednotlivých exponátů. Podobnou expozici jsme doposud nenavštívili a velice nás nadchla, takže plný počet bodů. Parádní je i ta polotma okolo.

(davidjosefblaha)

Muzeum nové generace - Žďár nad Sázavou

Tip pro školy

Skvělé, jde skutečně o muzeum nové generace. Vše velmi přehledné, úžasný zážitek i pro malé děti. Doporučila bych návštěvu především školním dětem.

(HanaCtv)

Zábava i poučení

Opravdu muzeum 21.století. Naplňuje smysl slova, které stvořily múzy. Slovo nedotýkat se tu neexistuje! Pro malé i velké. Zábavné i poučné. Nenechte si ujít!

(Alena Č.)

Muzeum nové generace

Proč jsme nejkreativnější muzeum střední Evropy?

Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a příjemné hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky ze naší doby vás budou provázet celou expozicí. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje! Budete se těšit na další a další a další exponát… Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Vychutnejte si kombinaci zážitkových prvků s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.

Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Audioprůvodce je nahrán v 5 cizojazyčných mutacích - angličtině, němčině, francouzštině, polštině a ruštině.

Historie, život, tvořivost a krásná příroda Žďárských vrchů

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.

Motta současných vlastníků zámku, rodiny Kinských

„Naše minulost, zdroj naší budoucnosti”
„Společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál”

Děkujeme všem, kteří se na vzniku celého muzea podíleli.

Záštitu nad výstavním projektem konaným za podpory Evropské unie převzali:

Mgr. Daniel Herman – ministr kultury
Mgr. Zdeněk Navrátil – starosta města Žďár nad Sázavou
Ing. Josef Klement – místostarosta města Žďár nad Sázavou

DĚLÁME VÁM HEZČÍ DEN

Kočárky bez bariér - Muzeum nové generace
Bezbariérový přístup

Muzeum nové generace je bezbariérové, je sem umožněn vstup s kočárkem a s pejskem.

Obchod se suvenýry

Obchůdek s dárkovými předměty a regionálními produkty.

Kavárna

Zámecká kavárna s domácími deserty a výbornou kávou, nabídka sezónních dobrot.

Ubytování na zámku

Stylové ubytování v zámeckých apartmánech na Vysočině. Apartmány pro páry i pro rodiny s dětmi.

Klíče od zámku

Se společnou vstupenkou do Muzea nové generace a na prohlídku Po stopách Santiniho ušetříte 20%.

Úschovna zavazadel Muzeum nové generace
Úschovna zavazadel

Vše zavazadla u nás budou v bezpečí. Na recepci Muzea nové generace najdete uzamykatelné skříňky.

Mohlo by vás zajímat