Zámek Žďár

Muzeum nové generace

Zažijte cestu, zažijte příběh!

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké.

Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. V roce 2018 bylo zařazeno na 2. místo v kategorii Muzea České republiky ve výběru známého cestovatelského portálu TripAdvisor. Honosí se také titulem Stavba Vysočiny 2016.

Jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven

NÁŠ TIP: Navštivte Muzeum nové generace jako první místo na cestě za poznáním Žďárských vrchů. Muzeum nové generace totiž není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory (památka UNESCO) i širokého okolí. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Ta může vést z muzea třeba Po stopách Santiniho (prohlídka areálu zámku s průvodcem).

Muzeum nové generace je otevřené celoročně (podle aktuální otevírací doby). Skupiny nad 10 osob prosíme, aby se objednávaly min. několik hodin předem na tel. +420 602 565 309.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora (UNESCO)

Oáza klidu

Čekala jsem spoustu techniky a našla jsem oázu klidu, moudrosti a nových poznatků. Mimořádný zážitek, držím palce ve Vaší započaté práci. Laskavý přístup k návštěvníkům.

(J. Matoušková)

Letecký pohled Zámek Žďár nad Sázavou
Muzeum nové generace - Zámek Žďár nad Sázavou Baroko

Zábava pro děti

Tady není co vytknout-byli jsme zde poprvé a v rámci lednových prohlídek zdarma! Dětem (13, 9, 5 let) se moc líbila sluchátka a ovladač a pouštěli jsme si všichni komplet všechny texty u jednotlivých exponátů. Podobnou expozici jsme doposud nenavštívili a velice nás nadchla, takže plný počet bodů. Parádní je i ta polotma okolo.

(davidjosefblaha)

Muzeum nové generace - Žďár nad Sázavou

Tip pro školy

Skvělé, jde skutečně o muzeum nové generace. Vše velmi přehledné, úžasný zážitek i pro malé děti. Doporučila bych návštěvu především školním dětem.

(HanaCtv)

Zábava i poučení

Opravdu muzeum 21.století. Naplňuje smysl slova, které stvořily múzy. Slovo nedotýkat se tu neexistuje! Pro malé i velké. Zábavné i poučné. Nenechte si ujít!

(Alena Č.)

Muzeum nové generace

Proč jsme nejkreativnější muzeum střední Evropy?

Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a příjemné hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky ze naší doby vás budou provázet celou expozicí. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje! Budete se těšit na další a další a další exponát… Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Vychutnejte si kombinaci zážitkových prvků s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.

Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Audioprůvodce je nahrán v 5 cizojazyčných mutacích - angličtině, němčině, francouzštině, polštině a ruštině.

Historie, život, tvořivost a krásná příroda Žďárských vrchů

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.

Motta současných vlastníků zámku, rodiny Kinských

„Naše minulost, zdroj naší budoucnosti”
„Společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál”

Děkujeme všem, kteří se na vzniku celého muzea podíleli.

Záštitu nad výstavním projektem konaným za podpory Evropské unie převzali:

Mgr. Daniel Herman – ministr kultury
Mgr. Zdeněk Navrátil – starosta města Žďár nad Sázavou
Ing. Josef Klement – místostarosta města Žďár nad Sázavou

DĚLÁME VÁM HEZČÍ DEN

Kočárky bez bariér - Muzeum nové generace
Bezbariérový přístup

Muzeum nové generace je bezbariérové, je sem umožněn vstup s kočárkem a s pejskem.

Obchod se suvenýry

Obchůdek s dárkovými předměty a regionálními produkty.

Kavárna

Zámecká kavárna s domácími deserty a výbornou kávou, nabídka sezónních dobrot.

Ubytování na zámku

Stylové ubytování v zámeckých apartmánech na Vysočině. Apartmány pro páry i pro rodiny s dětmi.

Klíče od zámku

Se společnou vstupenkou do Muzea nové generace a na prohlídku Po stopách Santiniho ušetříte 20%.

Úschovna zavazadel Muzeum nové generace
Úschovna zavazadel

Vše zavazadla u nás budou v bezpečí. Na recepci Muzea nové generace najdete uzamykatelné skříňky.

Mohlo by vás zajímat