Zámek Žďár

Romantický víkend pro dva

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, pivovar Račín, Pilská nádrž a okolí

Vhodné pro: páry

Doporučený věk dětí: --

Dopravní prostředek: chůze, na kole

Časová náročnost: dva dny

Délka trasy: cca 5 km

Výlet ke stažení v PDF

Blíží se výročí nebo narozeniny vaší drahé polovičky a vy pořád nemáte ten pravý nápad, čím jí/jeho obdarovat? Co se pro jednou vykašlat na hmotné dárky a místo toho vsadit na romantický víkend pro dva? Ubytování na zámku ve Žďáru nad Sázavou bude to pravé pro vás oba. Přijde si tu na své milovník relaxu, kultury, dobré kávy i nadšený sportovec. Romantický pobyt si tady totiž můžete naplánovat přesně podle vašich představ. Navrhujeme vám kompromis - jeden den v přírodě a druhý den za kulturou a dobrou kávou.

Ubytování na zámku se snídaní

Jdeme do toho! Váš romantický pobyt na zámku začíná na recepci, kde si vyzvednete klíče od své komnaty v historické Barokní věži, která je jako dělaná pro páry. Večer doporučujeme zajít na něco dobrého k jídlu, protože okolí se hemží skvělými restauracemi. Vybrali jsme pro vás na uvítací večer kombinaci procházky do skvělé italské restaurace v centru Žďáru U chalupy na adrese Veselská 9/15 a večeru u vína v oblíbené žďárské kavárně Café u tety Hany, která se nachází kousek od restaurace a která pořádá nejrůznější akce. Pokud se vám nechce až do centra města, můžete vyrazit do nedaleké nově otevřené restaurace Tálský mlýn s nadstandardní nabídkou jídel a výběrem vín z celého světa s možností řízené degustace… A romantická noc může začít 😉.

Váš pobyt zahrnuje také snídani v zámecké kavárně. Potom určitě vyrazte na kolo, okolí se totiž hemží skvělými možnostmi na výlet. Nasednout můžete hned u zámku, projet na Pilák a odtud dojet po cyklostezkách a cyklotrasách až tam, kam vám nohy dovolí (více tipů na cyklovýlety najdete zde). Jste-li milovníci piva, určitě vyrazte do Račína, vaří tam totiž svoje pivo Richard, a to je po dlouhé cestě na kole opravdová odměna! Do zdejšího minipivovaru se můžete také podívat a zažít řízenou degustaci – pro tentokrát piva. A když už tam budete, můžete se rovnou i naobědvat, aby vám cestou zpátky nekručelo v břiše 😉.

Druhý víkendový den po snídani doporučujeme strávit v areálu zámku. Začít můžete v Muzeu nové generace, které je klíčem k pochopení celého kláštera a širokého okolí, potom si dát kávu a něco sladkého ve zdejší v kavárně a pokračovat buď na prohlídku Po stopách Santiniho s průvodcem nebo si projít areál sami ve vlastním tempu a v soukromí. Rozhodně vyběhněte až k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památce UNESCO. Můžete si zde koupit vstupenky a podívat se s průvodcem přímo do kostela. Romantiky není nikdy dost, proto si po prohlídce kostela sedněte na některou z dřevěných laviček kolem ambitu nebo na deku přibalenou do batohu. Podvečerní piknik přímo na Zelené hoře s výhledem na zámecký areál a pasoucí se ovečky, které od jara 2020 obývají zdejší travnatou "horu" vás rozhodně nadchne. Večer nezapomeňte zajít na naučnou stezku kolem Konventského rybníka, která je ideální na romantické procházky, při kterých můžete pořídit i pár skvělých fotografií do alba, protože Zelená hora ani zámek se nikdy neokoukají.

Doufáme, že si romantický pobyt užijete!

PS: Pokud jste si ještě neřekli své "ANO", pak věříme, že po tomto romantickém víkendu začnete třeba plánovat i svatbu na zámku 😉.

Autor tipu na výlet: Kristýna Svobodová

zpět na výběr výletu

Zámek Žďár nad Sázavou

Mohlo by vás zajímat