Zámek Žďár

Týdenní dovolená

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Minipivovar Račín, Vagón Polnička, příroda Žďárských vrchů a další

Vhodné pro: páry

Doporučený věk dětí: libovolně

Dopravní prostředek: auto, chůze, kolo

Časová náročnost: týden

Délka trasy: cca 5 km

1. den

Nabídkami ubytování na letošní léto v Čechách se internet jen hemží, ať už kvůli stále vzrůstající poptávce po tuzemském cestování, nebo kvůli současné situaci, která vznikla pandemií koronaviru, a nutí nás letošní léto zůstat doma v republice a užít si pobyt v Čechách, jak jen to půjde.

Ubytování na zámku

Ještě jste nebyli na dovolené na Vysočině? O hodně přicházíte.

Vybrat si můžete ze třech typů ubytování, ke kterému vám v zámecké kavárně rádi připraví také snídani. Pokud jste dva, doporučujeme Vám jednoznačně stylové pokoje v Barokní věži na Zámku Žďár nad Sázavou, které jsou oblíbené zejména pro dvojice, které hledají výchozí místo pro své výlety po Česku. Jako druhá možnost se tu naskýtá Apartmán u Kašny, který je ideální pro 3 cyklisty, je zde kuchyňka a více prostoru než v Barokní věži. Třetí možností je potom Ubytování ve Mlýně, který je ideální na výlety pro rodinu v Čechách, nebo partu kamarádů, ideálně cyklistů.

Nemáme tu sice kilometrové vinice, pár dobrých vináren ale ano. Ve Žďáře nad Sázavou se nachází vinotéka U Charlieho, se kterou moc rádi spolupracujeme a doručíme pro vás jejich víno klidně až k vám na pokoj.

Pokud nehodláte strávit celý týden ve sklípku, máme pro vás pár tipů, co na zámku celý týden dělat. Pokud totiž chcete v okolí zažít všechno, a hlavně v klidu, budete rádi, že Vám ten týden bude stačit.

1. den - Muzeum nové generace, Zelená hora

Na první den jsme vám naordinovali náš tip pro začátek, a to Muzeum nové generace. Všem vždy doporučujeme začít právě v muzeu, je totiž klíčem k pochopení celého areálu dnešního zámku, bývalého cisterciáckého kláštera. V muzeu Vás bude provázet mnich a holčička z dnešní doby, kteří si spolu povídají a zasvětí vás v přízemí do středověku, v prvním patře pak do krásného a barevného baroka. V muzeu si pobudete zhruba dvě hodiny a zakončit cestu můžete v zámeckém obchůdku, který je plný tematických výrobků, regionálních a ručně vyráběných produktů.

Odpoledne určitě vyrazte k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kostel jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdicovitý půdorys, dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní - ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Na večerní procházku doporučujeme vyjít ze zámku směrem ke Konventskému ryníku, kde začíná naučná stezka pojmenovaná právě podle něj a navštívit při ní můžete i poutní kostel. Pořídit krásné fotografie zde můžete po celý den, při západu slunce je to ale „jiná káva“.

2. den - Po stopách Santiniho, Umění baroka, Galerie Kinských

Na druhý den jsme Vám naplánovali podrobnou prohlídku areálem zámku, kterým vás provede jeden z našich průvodců při prohlídce nazvané Po stopách Santiniho. Zde vám budeme vyprávět téměř 800 let starý příběh našeho zámku (bývalého cisterciáckého kláštera) a na každém kroku budeme potkávat geniální stavby Jana Blažeje Santiniho Aichela. Na prohlídku navazuje výstava Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze a podívat se můžete i do Galerie Kinských, která vás seznámí s minulými i současnými majiteli zámku.

Na večeři (nebo oběd) doporučujeme zajít na pěší zónu v centru města, kde se nachází restaurace Grand Poppet, vyhlášená místní restaurace. Pokud však máte radši pořádný steak nebo pravý americký hamburger, přímo naproti Grand Poppet je restaurace LA steak bar, kde si přijde na své nejeden milovník hovězího.

3. den - Hurá do přírody Žďárských vrchů

Třetí den vám odpustíme veškerou kulturu a doporučujeme vám zajet si do přírody, protože právě Žďár je obklopen krásnými lesy hraběte Kinského, kde naštěstí kůrovec nenadělal tolik škody jako v jiných krajích Česka a příroda je zde pořád nádherná. Jak pro výlet s rodinou, tak pro výlet ve dvou, je ideální výšlap na Tisůvku, která je od Žďáru vzdálená asi 9 km autem a 2,2 km pěšky. Doporučujeme nechat automobil u lesa u restaurace a rodinného penzionu Tisůvka, kde si po zpáteční cestě rozhodně zajděte na zasloužený nášup, místní kuchyně je opravdu vynikající. Od restaurace se po cestě podíváte taky k partyzánskému památníku.

4. den - Velké Dářko, Pilská nádrž

Čtvrtý den zůstaneme napůl v přírodě. Velké Dářko je v širém okolí oblíbené zejména pro svou dostupnost od Žďáru, autem se k němu dostaneme po hlavní silnici zhruba za 10 minut, na kole za necelých 20 minut. Je to skvělé místo na koupání, nachází se tu písčitá pláž a na tomto místě můžete potkat i sportovce provozující mnoho vodních sportů. Nachází se zde i rychlé občerstvení. Cestou zpět doporučujeme do Žďáru jet přes Polničku, kudy vede krásná cyklostezka až do rekreačního centra Pilák, kde je možné dát si něco k pití, a dokonce si i zacvičit, je tu venkovní workoutové hřiště oblíbené dětmi i dospělými. Z Piláku se můžete vydat do Tálského mlýna, nově otevřené restaurace, která slibuje zážitek moderní české gastronomie.

5. den - Na kole na "Vagón" a na Račín

Pátý den doporučujeme půjčit kola a zajet si na Vagón Polnička. Malí návštěvníci využijí menší zábavní park, rodiče a cyklisté si přijdou na své ve venkovním občerstvení s posezením. Po občerstvení si určitě udělejte zajížďku do Račína, kam se dá pohodlně zajet na kole. Račín je známý tím, že se v místním Minipivovaru Richard, který se nachází v Restauraci Leopold vaří pivní speciality, a to rovnou mnoha druhů! Ochutnat můžete Jantarovou jedenáctku, Žitný speciál, Světlý i Tmavý ležák a mnoho dalších chuťovek a pokud budete mít zájem, je zde možnost nahlédnout do minipivovaru a dozvědět se něco o výrobě piva na vlastní oči, uši i chuťové buňky.

6. den - Další putování za Santinim v okolí

Šestý den odpočívejte a navštivte třeba náš blízký Dolní hřbitov (ve správě církve, prohlídku možno domluvit na Zelené hoře) a přes něj vedoucí druhou naučnou stezku, která má asi 2 km a vede mimo jiné také kolem Hospodářského dvoru Lyra. Obě jmenované jsou práce architekta Jana Blažeje Santiniho. Hospodářský dvůr Lyra má svůj název odvozen od svého půdorysu a je to soubor hospodářských stavení-stodol, chlévů apod. Svému účelu slouží doposud.

Pokud máte zahrádku a chcete si domů dovézt něco hezkého i užitečného, doporučujeme na konec pobytu navštívit také Obchodní dům Kinský, který je od zámku vzdálen asi 1 km a nakoupíte zde vše pro dům a zahradu za skvělé ceny. Mají tam snad úplně všechno, od květin a zahradních dekorací, po stylové nádobí a spotřebiče, ve vedlejší Rybárně Kinský zase nakoupíte čerstvé mořské i sladkovodní ryby a výrobky z nich. Tak hurá na Vysočinu!

Svůj týdenní pobyt na zámku můžete nakombinovat také z dalších připravených výletů, které najdete ZDE. 

Autor tipu na výlet: Kristýna Svobodová

zpět na výběr výletu

Veselý Kopec

Mohlo by vás zajímat