Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Úterý–Neděle 9.00–17.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Výlety na Vysočině

Od katakomb po UNESCO v jednom dni

Zastavení: Jihlava, Zelená hora, Zámek Žďár
Délka trasy: 80 km (tam i zpět)
Vhodné pro: auto
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: od 2 let

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, foto Michal Mašek

Jihlava
Krajské město Jihlava je od Žďáru nad Sázavou vzdálené 40 km, nejjednodušší cesta je autem. Auto můžeme zaparkovat v podzemních garážích nákupního centra City park. Když vyjdeme z nákupního centra, přejdeme silnici k městským hradbám a jdeme doleva po městském opevnění (vede tudy i modrá turistická značka). To bývalo kdysi 6 metrů vysoké a vedlo kolem města. Hradby byly přerušeny 5 branami, dochovala se pouze Brána Matky Boží, ke které směřujeme. V současnosti je brána zpřístupněna jako vyhlídková věž a uvnitř můžeme najít malé muzeum jihlavského podzemí a dolování stříbra. Přes hradební příkop dojdeme až do parku Gustava Mahlera, kde do roku 1939 stála synagoga. Po vypálení nacisty z ní zůstaly pouze základy. Park je doplněn sochami ryb a ptáků, na pozůstatcích městských hradeb můžeme navštívit vyhlídkovou věž, která vznikla upravením historické bašty. Z parku to máme jen kousek na náměstí, známé především kritikou stavby obchodního domu Prior. Na náměstí zaujme ale hlavně krásný kostel sv. Ignáce z Loyoly, budova radnice, morový sloup nebo rovnou dvě kašny. Lákadlem pro dobrodružné povahy jsou určitě Jihlavské katakomby. Podzemí dlouhé 25 km je druhé nejdelší v České republice. Část je zpřístupněna veřejnosti, můžeme tak spatřit záhadami opředenou svítící zeď. Pokud nemáme z podzemí stažený žaludek, byla by škoda nenavštívit restauraci Bílý mák. Najdeme ji hned za rohem a přináší mnoho zážitků – tentokrát chuťových. Lovci rozhleden a věží si jistě nenechají ujít věž kostela sv. Jakuba, kterou máme po cestě zpět k autu. Podnikáte dnešní výlet na Vysočině s dětmi? Potom jim určitě nesmíme zatajit aquapark Vodní ráj, který je ideálním osvěžením v parných letních dnech. Zchladit se můžeme v několika bazénech, součástí jsou skluzavky, tobogány nebo vodní hrad. V případě chladného počasí je možnost zůstat v kryté části aquaparku. Pokud zrovna nemáme plavky, nemusíme litovat. Dalším lákadlem pro děti je rodinný park Robinson, kde se vyřádí celá rodina. Na ploše 2 500 čtverečních metrů se nachází desítky originálních atrakcí a park je tak největší v Kraji Vysočina. Pokud zrovna nechcete s dětmi zkoušet jaké to je sjíždět sopku, můžete v klidu vychutnávat kávu v přilehlé restauraci. Po takovém dni usnou děti v autě jen, co vyjedete z Jihlavy a to jste nenavštívili nádhernou jihlavskou ZOO, tu zase příště.

Zámek Žďár nad Sázavou - vstup do Muzea nové generace, foto Pavel Juráček, zámecká terasa

Z města hvězdy do města rekordů

Zastavení: Pelhřimov, Zámek Žďár, Zelená hora
Délka trasy: 156 km (tam i zpět)
Vhodné pro: auto
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: od 3 let

Východ slunce nad žďárským zámkem

Pelhřimov
Po příjezdu do Pelhřimova můžeme auto nechat na parkovišti U kamenného mostu. Pokud nenajdeme volné místo, nemusíme se obávat, že bychom na nějakém z dalších parkovišť neuspěli. Někteří možná budou zklamaní, ale krematorium, které je proslulé z oblíbeného filmu, budou v Pelhřimově hledat marně. Místo toho ale můžeme navštívit Muzeum rekordů a kuriozit, kde se setkáme s přívlastky jako nejmenší, největší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší. Expozice je rozdělena ve dvou budovách a jednou z nich je Dolní (Jihlavská) brána. Ve věži ze 16. století jsou shromážděny exponáty v pěti podlažích. Neměli bychom zapomínat, že Pelhřimov je především královské město a tomu odpovídá také architektura. Historické jádro města je památkovou rezervací, náměstí si pak můžeme prohlédnout kolem dokola se zmrzlinou z lavičky. Někteří určitě využijí stezku po stavebních slozích, kterých je tu úplná přehlídka. S dětmi pak zase uvítáme stezku rekordů, o které ale jistě už víme z muzea. Také zjistíme, že Pelhřimov si vybrali pro své záběry filmaři a můžeme tak poznat místa, kde se pohybovala parta zeměměřičů v seriálu Návštěvníci. Pivaři si nenechají ujít ochutnávku piva z místního pivovaru Poutník. Mimochodem v pivovaru je možná i exkurze, ale jen po předchozí domluvě. Možností k poobědvání je tu víc než dost a záleží jen na vaší chuti. Určitě si z několika přilehlých restaurací vyberete. Po pozdním obědě se můžeme projít městskými sady nebo posedět v Děkanské zahradě. V Pelhřimově si přijdou na své jak děti, tak milovníci památek a architektury. Cestou zpátky můžete ještě navštívit zříceninu hradu Orlík s výjimečnou rozhlednou. Tu najdeme kousek od Humpolce.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - odraz v Konventském rybníku II

UNESCO, kam se podíváš - Telč

Zastavení: Telč, Zelená hora, Zámek Žďár
Délka trasy:151 km (tam i zpět)
Vhodné pro: auto
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: od 3 let

Sláva naŽďár výletu - Telč - tipy na výlety na Vysočině

Telč – město s pohádkovým zámkem
Procházkou po hrázi Štěpnického rybníka vstoupíme zámeckou branou na světoznámé náměstí Zachariáše z Hradce typické renesančními domy s podloubími mnoha obchůdků, restaurací a kaváren. Historické jádro města bylo společně se zámkem zapsáno v roce 1992 na seznam UNESCO. Na náměstí je k vidění kromě měšťanských a šlechtických románských, gotický, barokních, renesančních i klasicistních domů také barokní mariánský sloup a kašny. Dominantou náměstí je na jedné straně věž kostela sv. Ducha a na protější straně kostel Jména Ježíš, věž kostela sv. Jakuba a telčský zámek. Původně gotický hrad nechal v polovině 16. století přestavět Zachariáš z Hradce v renesanční sídlo. V zámku je kromě dvou zajímavých prohlídkových tras renesančními sály nebo obytnými místnostmi přístupné také podzemí, zámecká zahrada a zámecký park. Pokud Vám bude na náměstí příliš horko nebo zima, navštivte vlídné telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí v prostorách středověkého sklepení, které sahá i pod část zámeckého areálu. Jestli se děti bojí podzemí, vezměte je na náměstí do Telčského domu, který hravou formou seznámí malé i odrostlejší děti s historií Telče. Pro milovníky techniky je v Telči k vidění Muzeum techniky nejen s historickými automobily. Nejlepším obdobím pro návštěvu Telče je dva týdny na přelomu července a srpna, kdy celé město žije jedním z nejznámějších folkových festivalů Prázdniny v Telči. A po návratu z Telče zpět do Žďáru nad Sázavou si ještě rozhodně zajděte do Zámku Žďár a v podvečer nevynechejte další kouzelnou památku UNESCO, hvězdu mezi hvězdami na Zelené hoře. Pokud máte čas, podnikněte ještě krátký pěší „výlet“ do rekreační oblasti Pilák, která se nachází 10 minut pěšky od zámku.

IV. zámecké nádvoří

UNESCO, kam se podíváš - Třebíč

Zastavení: Třebíč, Zelená hora, Zámek Žďár
Délka trasy: 110 km (tam i zpět)
Vhodné pro: auto
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: od 3 let

Třebíč - pohled na Baziliku sv. Prokopa ze židovské čtvrti

Třebíč
Autem dojedeme až k zámku respektive na parkoviště nad zámkem. Některé muže bude problém odsud dostat, protože se zde nachází Podklášterní minipivovar Urban a také Muzeum vozů Jaguar. Z parkoviště je to jen kousek k zámku a bazilice sv. Prokopa – jedné z třebíčských památek zapsané na seznamu UNESCO. Tato stavba je výjimečná především prolínajícími se gotickými a románskými stavebními prvky. V zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, interaktivní expozice Cesta časem a vidět můžete také zámeckou ledovnu. Do Třebíče jezdí ale turisté z celého světa obdivovat také židovskou čtvrť, která patří mezi nejzachovalejší v Evropě. Zajímavostí je bezesporu Whisky bar v jednom z domů zapsaných mezi památkami. Ochutnat zde můžete místní whisky TREBITSCH jak jinak než v košer kvalitě. Na seznamu UNESCO je také židovský hřbitov z druhé poloviny 15. století. Nachází se zde téměř 3 000 náhrobků a pohřbeno zde bylo pravděpodobně až 11 000 zesnulých. Cestou k náměstí můžeme navštívit Masarykovu vyhlídku a vychutnat si zase jiný pohled na baziliku. Vyhlídek je v Třebíči několik a komu ani to nestačí, může vyšlapat schody na Městskou věž nebo rozhlednu Na Kostelíčku. Restaurací je ve městě nespočet a určitě tak nepřijdete ani o chuťové zážitky. Místní specialitou je židovské cukroví z kavárny Vrátka, které potkáte cestou mezi Přední a Zadní synagogou. Dosud se zdá, že pro děti toho Třebíč tolik nenabízí, ale není to pravda. Ekotechnické centrum Alternátor je ideálním místem pro zkoumání přírodních jevů a energie. Dozvíme se, jak funguje parní stroj, ale také jak se dostane elektrický proud až k nám domů do zásuvky. Lanový areál Pavouk nadchne všechny, kdo se nebojí výšek. Hned vedle je koupaliště, kde přijde vhod smočit uchozené nohy. Třebíč má co nabídnout, tak si na ni udělejte čas. 

Zámek Žďár nad Sázavou - vstup do Muzea nové generace, foto Pavel Juráček, zámecká terasa
Třebíč - pohled na klenbu v Bazilice sv. Prokopa