Zámek Žďár

Výlety na Vysočině

Zastavení: Telč, Zelená hora, Zámek Žďár

Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory

Doporučený věk dětí: od 3 let

Dopravní prostředek: auto, chůze

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: 151 km (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Vydejte se s námi na jednodenní výlet za památkami UNESCO na Vysočině. Uvidíte pohádkové náměstí i hvězdu mezi hvězdami.

Ze Žďáru nad Sázavou se vydáme autem do Jihlavy a odtud přes Kostelec u Jihlavy a Třešť do Telče, kde po odbočení vpravo na první křižovatce tvaru T zaparkujeme na centrálním parkovišti. Z parkoviště se vydáme pěšky do centra města kolem Panského dvora, ve kterém najdeme interiérové lanové a cepínové lezecké centrum s lezeckou stěnou, dětskou hernu, panskou restauraci s pivovarem a informační centrum s půjčovnou elektrokol.

Telč - město s pohádkovým zámkem

Procházkou po hrázi Štěpnického rybníka vstoupíme zámeckou branou na světoznámé náměstí Zachariáše z Hradce typické renesančními domy s podloubími mnoha obchůdků, restaurací a kaváren. Historické jádro města bylo společně se zámkem zapsáno v roce 1992 na seznam UNESCO. Na náměstí je k vidění kromě měšťanských a šlechtických románských, gotický, barokních, renesančních i klasicistních domů také barokní mariánský sloup a kašny.

Dominantou náměstí je na jedné straně věž kostela sv. Ducha a na protější straně kostel Jména Ježíš, věž kostela sv. Jakuba a telčský zámek. Původně gotický hrad nechal v polovině 16. století přestavět Zachariáš z Hradce v renesanční sídlo. V zámku je kromě dvou zajímavých prohlídkových tras renesančními sály nebo obytnými místnostmi přístupné také podzemí, zámecká zahrada a zámecký park.

Pokud Vám bude na náměstí příliš horko nebo zima, navštivte vlídné telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí v prostorách středověkého sklepení, které sahá i pod část zámeckého areálu. Jestli se děti bojí podzemí, vezměte je na náměstí do Telčského domu, který hravou formou seznámí malé i odrostlejší děti s historií Telče. Pro milovníky techniky je v Telči k vidění Muzeum techniky nejen s historickými automobily.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Telče je dva týdny na přelomu července a srpna, kdy celé město žije jedním z nejznámějších folkových festivalů Prázdniny v Telči.

A po návratu z Telče zpět do Žďáru nad Sázavou si ještě rozhodně zajděte do Zámku Žďár a v podvečer nevynechejte další kouzelnou památku UNESCO, hvězdu mezi hvězdami na Zelené hoře. Pokud máte čas, podnikněte ještě krátký pěší "výlet" do rekreační oblasti Pilák, která se nachází 10 minut pěšky od zámku.

Zámek Žďár nad Sázavou

Bezplatné parkoviště najdete přímo před zámeckou zdí. Pokud míjíte nádherný barokní kamenný most inspirovaný výzdobou Karlova mostu v Praze, vězte, že jste na místě.

Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry, na toaletu, do šatny, či si rovnou zvolíte, kterým zdejším zážitkem poznávání zámku odstartujete. Dobrá zpráva je, že výlet sem můžete podniknout i v zimě, protože je celoročně otevřeno.

Doporučujeme začít oblíbeným Muzeem nové generace – multimediálním muzeem, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem. Potom už můžete vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce.

Živá historie

Zámek není historickým skanzenem, ale velmi živým místem, o čemž svědčí sídlo zámecké školy, která se v dnešní budově nachází už od roku 1801. Svoje zázemí zde má od roku 1886 také sbor dobrovolných hasičů. Jeho velkou podporovatelkou byla také hraběnka Clam – Gallasová, tehdejší majitelka zámku a babička nynějšího majitele Constantina Kinského. Sboru věnovala i první Hydrofon – koněspřežnou stříkačku, kterou můžete v akci spatřit na některých zámeckých akcích.

Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na další výlet nebo doporučují dobrou restauraci.

 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Věřte, že váš první pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdicovitý půdorys, dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní - ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Autor tipu na výlet: Václav Košťál, Hana Vykoukalová

zpět na výběr výletu

Zastavení: Třebíč, Zelená hora, Zámek Žďár

Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory

Doporučený věk dětí: od 3 let

Dopravní prostředek: auto, chůze

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: 110 km (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Na Vysočině můžete obdivovat nedotčenou přírodu ale také hned několik památek UNESCO blízko sebe.  Dnešní výlet nás zavede hned ke dvěma z těchto památek.

Ideální je vyjet ze Žďáru nad Sázavou hned ráno, abychom vše pohodlně stíhali. Z pomezí Čech a Moravy se vydáme na jih. Vzhledem k dočasné dopravní uzavírce mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí, bude ideální cesta ze Žďáru nad Sázavou na Jihlavu. Za obcí Zhoř odbočíme vlevo a pojedeme směrem Kamenice a dále na Třebíč.

Třebíč

Autem dojedeme až k zámku respektive na parkoviště nad zámkem. Některé muže bude problém odsud dostat, protože se zde nachází Podklášterní minipivovar Urban a také Muzeum vozů Jaguar. Z parkoviště je to jen kousek k zámku a bazilice sv. Prokopa – jedné z třebíčských památek zapsané na seznamu UNESCO. Tato stavba je výjimečná především prolínajícími se gotickými a románskými stavebními prvky. V zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, interaktivní expozice Cesta časem a vidět můžete také zámeckou ledovnu. Do Třebíče jezdí ale turisté z celého světa obdivovat také židovskou čtvrť, která patří mezi nejzachovalejší v Evropě. Procházka úzkými uličkami plnými náměstíček je zážitkem a může fungovat i jako romantický výlet.

Zajímavostí je bezesporu Whisky bar v jednom z domů zapsaných mezi památkami. Ochutnat zde můžete místní whisky TREBITSCH jak jinak než v košer kvalitě. Na seznamu UNESCO je také židovský hřbitov z druhé poloviny 15. století. Nachází se zde téměř 3 000 náhrobků a pohřbeno zde bylo pravděpodobně až 11 000 zesnulých. Cestou k náměstí můžeme navštívit Masarykovu vyhlídku a vychutnat si zase jiný pohled na baziliku. Vyhlídek je v Třebíči několik a komu ani to nestačí, může vyšlapat schody na Městskou věž nebo rozhlednu Na Kostelíčku zbudované z bývalého vodojemu. Restaurací je ve městě nespočet a určitě tak nepřijdete ani o chuťové zážitky. Místní specialitou je židovské cukroví z kavárny Vrátka, které potkáte cestou mezi Přední a Zadní synagogou.
Dosud se zdá, že pro děti toho Třebíč tolik nenabízí, ale není to pravda. Ekotechnické centrum Alternátor je ideálním místem pro zkoumání přírodních jevů a energie. Dozvíme se, jak funguje parní stroj, ale také jak se dostane elektrický proud až k nám domů do zásuvky. Lanový areál Pavouk nadchne všechny, kdo se nebojí výšek. Hned vedle je koupaliště, kde přijde vhod smočit uchozené nohy. Třebíč má co nabídnout, tak si na ni udělejte čas.

Po návratu do Žďáru nechejte auto na bezplatném parkovišti přímo u Zámku Žďár. V rozsáhlém areálu najdete zábavu třeba i na několik hodin, podle toho, na co budete mít zrovna náladu. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Zajít můžete také na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ten je další památkou UNESCO na Vysočině. A protože máte za sebou náročný den, plný zážitků, jistě oceníte podvečerní výhled do okolní krajiny a mimořádně čistý vzduch. Přímo v kostele si pak zakoupíte vstupenky na komentovanou prohlídku tohoto architektonického skvostu architekta Santiniho, jen je potřeba pohlídat si čas prohlídek. Můžete si ale také jen obejít ambit a na prohlídku se vrátit další den.

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt

zpět na výběr výletu

Zastavení: Třebíč, Zelená hora, Zámek Žďár

Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory

Doporučený věk dětí: od 2 let

Dopravní prostředek: auto, chůze

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: 80 km (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Jednodenní výlet po Vysočině nejen do Jihlavských katakomb zakončený procházkou okolo památky UNESCO.

Jihlava

Krajské město Jihlava je od Žďáru nad Sázavou vzdálené 40 km, nejjednodušší cesta je autem. Auto můžeme zaparkovat v podzemních garážích nákupního centra City park. Když vyjdeme z nákupního centra, přejdeme silnici k městským hradbám a jdeme doleva po městském opevnění (vede tudy i modrá turistická značka). To bývalo kdysi 6 metrů vysoké a vedlo kolem města. Hradby byly přerušeny 5 branami, dochovala se pouze Brána Matky Boží, ke které směřujeme. V současnosti je brána zpřístupněna jako vyhlídková věž a uvnitř můžeme najít malé muzeum jihlavského podzemí a dolování stříbra.

Přes hradební příkop dojdeme až do parku Gustava Mahlera, kde do roku 1939 stála synagoga. Po vypálení nacisty z ní zůstaly pouze základy. Park je doplněn sochami ryb a ptáků, na pozůstatcích městských hradeb můžeme navštívit vyhlídkovou věž, která vznikla upravením historické bašty.

Z parku to máme jen kousek na náměstí, známé především kritikou stavby obchodního domu Prior. Na náměstí zaujme ale hlavně krásný kostel sv. Ignáce z Loyoly, budova radnice, morový sloup nebo rovnou dvě kašny.

Lákadlem pro dobrodružné povahy jsou určitě Jihlavské katakomby. Podzemí dlouhé 25 km je druhé nejdelší v České republice. Část je zpřístupněna veřejnosti, můžeme tak spatřit záhadami opředenou svítící zeď. Pokud nemáme z podzemí stažený žaludek, byla by škoda nenavštívit restauraci Bílý mák. Najdeme ji hned za rohem a přináší mnoho zážitků – tentokrát chuťových. Lovci rozhleden a věží si jistě nenechají ujít věž kostela sv. Jakuba, kterou máme po cestě zpět k autu.

Podnikáte dnešní výlet na Vysočině s dětmi? Potom jim určitě nesmíme zatajit aquapark Vodní ráj, který je ideálním osvěžením v parných letních dnech.  Zchladit se můžeme v několika bazénech, součástí jsou skluzavky, tobogány nebo vodní hrad. V případě chladného počasí je možnost zůstat v kryté části aquaparku. Pokud zrovna nemáme plavky, nemusíme litovat. Dalším lákadlem pro děti je rodinný park Robinson, kde se vyřádí celá rodina. Na ploše 2 500 čtverečních metrů se nachází desítky originálních atrakcí a park je tak největší v Kraji Vysočina. Pokud zrovna nechcete s dětmi zkoušet jaké to je sjíždět sopku, můžete v klidu vychutnávat kávu v přilehlé restauraci. Po takovém dni usnou děti v autě jen, co vyjedete z Jihlavy a to jste nenavštívili nádhernou jihlavskou ZOO, tu zase příště.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

A po návratu z Jihlavy zpět do Žďáru nad Sázavou si ještě rozhodně zajděte do Zámku Žďár a v podvečer nevynechejte kouzelnou památku UNESCO, hvězdu mezi hvězdami na Zelené hoře, jako jsme doporučovali v předchozím výletu.

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt

zpět na výběr výletu

Zastavení: Pelhřimov, Zámek Žďár, Zelená hora

Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory

Doporučený věk dětí: od 3 let

Dopravní prostředek: auto, chůze

Časová náročnost: jeden den

Délka trasy: 156 km (tam i zpět)

Výlet ke stažení v PDF

Jednodenní výlet po Vysočině do města rekordů Pelhřimova s podvečerní procházkou k památce UNESCO.

Nejjednodušší cesta do Pelhřimova ze Žďáru nad Sázavou je přes Ždírec nad Doubravou, Havlíčkův Brod, Humpolec. Cesta do Havlíčkova Brodu pěkně ubíhá, silnice jsou široké a několik obcí objedeme po obchvatu. Zdržet se můžeme při průjezdu samotným „Havlbrodem“, ale co, jsme přece na výletě a alespoň se můžeme kochat okolní nedotčenou přírodou pomezí Čech a Moravy.

Pelhřimov

Po příjezdu do Pelhřimova můžeme auto nechat na parkovišti U kamenného mostu. Pokud nenajdeme volné místo, nemusíme se obávat, že bychom na nějakém z dalších parkovišť neuspěli. Někteří možná budou zklamaní, ale krematorium, které je proslulé z oblíbeného filmu, budou v Pelhřimově hledat marně. Místo toho ale můžeme navštívit Muzeum rekordů a kuriozit, kde se setkáme s přívlastky jako nejmenší, největší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší. Expozice je rozdělená ve dvou budovách a jednou z nich je Dolní (Jihlavská) brána. Ve věži ze 16. století jsou shromážděny exponáty v pěti podlažích.

Neměli bychom zapomínat, že Pelhřimov je především královské město a tomu odpovídá také architektura. Historické jádro města je památkovou rezervací, náměstí si pak můžeme prohlédnout kolem dokola se zmrzlinou z lavičky. Někteří určitě využijí stezku po stavebních slozích, kterých je tu úplná přehlídka. S dětmi pak zase uvítáme stezku rekordů, o které ale jistě už víme z muzea. Také zjistíme, že Pelhřimov si vybrali pro své záběry filmaři a můžeme tak poznat místa, kde se pohybovala parta zeměměřičů v seriálu Návštěvníci. Pivaři si nenechají ujít ochutnávku piva z místního pivovaru Poutník. Mimochodem v pivovaru je možná i exkurze, ale jen po předchozí domluvě.

Možností k poobědvání je tu víc než dost a záleží jen na vaší chuti. Určitě si z několika přilehlých restaurací vyberete. Po pozdním obědě se můžeme projít městskými sady nebo posedět v Děkanské zahradě. V Pelhřimově si přijdou na své jak děti, tak milovníci památek a architektury.

Cestou zpátky můžete ještě navštívit zříceninu hradu Orlík s výjimečnou rozhlednou. Tu najdeme kousek od Humpolce.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

A pokud nám zbude čas po návratu z Pelhřimova zpět do Žďáru nad Sázavou, ještě si rozhodně zajděte do Zámku Žďár a v podvečer nevynechejte kouzelnou památku UNESCO, hvězdu mezi hvězdami na Zelené hoře, jako jsme doporučovali v předchozím výletu.

A pokud nebudete stíhat, nevadí. Krásy Žďáru můžete objevovat další den v některém z našich dalších výletů.

 

Autor tipu na výlet: Václav Šubrt

zpět na výběr výletu

Telč

Mohlo by vás zajímat