Zámek Žďár

Muzeum nové generace

Zažijte Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké.

Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Honosí se také titulem Stavba Vysočiny 2016.


Zažijte cestu, zažijte příběh!

Jedinečná atmosféra týkající se historie, života, tvořivosti a krásné přírody Žďárských vrchů

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.


Kombinace zážitkových prvků, které vás vtáhnou do děje, s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí

Proč jsme nejkreativnější muzeum střední Evropy?

Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a příjemné hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky ze naší doby vás budou provázet celou expozicí. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje! Budete se těšit na další a další a další exponát… Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka.

 Světelná stěna Zámek Žďár nad Sázavou  

Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.


NÁŠ TIP: Navštivte Muzeum nové generace jako první místo na cestě za poznáním Žďárských vrchů. Muzeum nové generace totiž není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory (UNESCO) i širokého okolí. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě!

Muzeum nové generace je tak jediným muzeem, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven.


Ke stažení:

Informační brožura           Průvodce muzeem           Návštěvní řád


TOP zastavení a mapa muzea:

Mapa Muzea nové generace - Zámek Žďár nad Sázavou

Děkujeme všem, kteří se na vzniku celého muzea podíleli.

Záštitu nad výstavním projektem konaným za podpory Evropské unie převzali:

Mgr. Daniel Herman – ministr kultury
Mgr. Zdeněk Navrátil – starosta města Žďár nad Sázavou
Ing. Josef Klement – místostarosta města Žďár nad Sázavou

 

Mohlo by vás zajímat